Rząd jest nieustępliwy

Znoszenie ograniczeń tak, ale zgodnie z planem i bez przyspieszania, przynajmniej w pierwszych fazach odmrażania.

Na dzisiejszym posiedzeniu Dáil upust swojej walce o dobro społeczeństwa dawali posłowie opozycji, którzy zgodnym chórem cytowali gazetowe ankiety i facebookowe wpisy. Z tych natomiast wynika, że społeczeństwo chce zniesienia ograniczeń i przyspieszenia faz, które mają doprowadzić do zdjęcia wszelkich obostrzeń, jakie na czas pandemii wprowadził rząd Leo Varadkara.

Jednym z bardziej aktywnych posłów na sali plenarnej był nowy szef Partii Pracy Alan Kelly, który oprócz przypomnienia gabinetowi, iż mieszkańcy kraju chcą zniesienia ograniczeń, wysunął też ciężką artylerię i żądał natychmiastowego przywrócenia wszystkich usług medycznych, jakie zawieszone były na czas irlandzkiej epidemii koronawirusa. Poseł Kelly stwierdził, iż wkrótce może dojść w kraju do sytuacji, że więcej osób umierać będzie na inne choroby, niż tę spowodowaną wirusem SARS-CoV-2.

Rząd trzyma się jednak swojej wersji i chociaż starał się dać wyraźne odpowiedzi na nurtujące posłów pytania, te jednak raczej nie trafiały do ich przekonania, więc strony pozostały przy swoich argumentach.

Ważne jest i tutaj gabinetowi Varadkara należy oddać sprawiedliwość, że obecnie nie można podjąć decyzji o przyspieszeniu działań związanych ze znoszeniem ograniczeń, bo efekty pierwszego kroku, zobaczymy dopiero po tygodniu od jego wprowadzenia. Wg ministra zdrowia Simona Harrisa, może wkrótce dojść do sytuacji, iż uwolnienie społeczeństwa z domów, otwarcie niektórych sklepów i zakładów pracy, potencjalnie powodować będzie znaczny wzrost zachorowań, a to stanie się problemem dla służby zdrowia.

Wypowiedź ministra Harrisa była też tą, którą skierował do lidera Partii Pracy, więc jasno w tej chwili widać, że rząd w swoich działaniach rozważa wszelkie działania mające związek ze zdrowiem publicznym.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij...
Pusta przestrzeń po
10% zakażonej zało
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish