Rząd jest jakoby naszym dobroczyńcą

Tak wynika z komentarza do raportu Central Statistics Office, który pokazał, że bez wsparcia Skarbu Państwa, nasze dochody uległyby całkowitemu załamaniu.

Statystyczny dochód mieszkańca Irlandii, bez zasiłku Pandemic Unemployment Paymet i wsparcia wynagrodzeń, obniżyłby się o 20%. Wg statystyków, sprawa wyglądać ma tak:

– Bez wsparcia dochodów w Covid-19, mediana ta spadłaby o około 19,6 procent i 5,7 procent w ciągu roku, odpowiednio do drugiego i trzeciego kwartału 2020 roku, zakładając, że nie ma innego dochodu zastępczego, takiego jak wcześniej istniejące wsparcie, w tym zasiłku dla osób poszukujących pracy i innych zasiłków.

Najwięcej straciliśmy między kwietniem a czerwcem ubiegłego roku i było to 1,7% dochodu brutto, co wyliczono w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednak już w okresie od lipca do września, kiedy mieliśmy do czynienia z niższym poziomem ograniczeń, dochody gospodarstw domowych, liczone brutto, wzrosły o 3%.

Co podkreśla się w raporcie CSO, najbardziej, pandemiczne ograniczenia odcisnęły swoje piętno na gospodarstwach domowych o niskim statusie materialnym i bez pomocy państwa, mogłyby utracić 30% ze swoich dochodów.

*

Do podobnych wniosków doszedł też Bank Centralny Irlandii, z czym akurat nie mogę się zgodzić, bo wyliczenia CSO, w ogóle mnie nie przekonują. Przyjmijmy, że Feręc, stracił czasowo robotę, a zarabiał 800 € tygodniowo. Jego znajomy, cieszył się natomiast wynagrodzeniem za 5 dni pracy kwotą 400 €. Kto więc stracił na wsparciu rządu więcej, Feręc, czy jego znajomy? Cóż statystycznie, stracili dokładnie tyle samo, chociaż Feręc otrzymał 350 € z PUP i tyleż otrzymał jego znajomy. Uwielbiam statystykę…

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Szczepionka jest nad
Ambasador Sochańska
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian