Rząd i HSE nie mogą nadal odmawiać praw dzieciom niepełnosprawnym

Rzeczniczka Sinn Féin ds. Niepełnosprawności i Opiekunów posłanka Pauline Tully wezwała rząd i HSE do zaprzestania łamania prawa, zaprzestania chodzenia na skróty i zapewnienia dzieciom niepełnosprawnym usług, których potrzebują.

We wtorek posłanka z Cavan-Monaghan przedstawi w parlamencie wniosek, który wzywa rząd do zapewnienia pełnej ochrony praw dzieci niepełnosprawnych, pełnego wypełniania przez nie zobowiązań wynikających z ustawy o niepełnosprawności oraz protokołu fakultatywnego do Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Teachta Dála Tully powiedziała:

– Wysoki Trybunał orzekł w tym miesiącu, że proces oceny potrzeb HSE działa poza prawem i odmawia dzieciom niepełnosprawnym prawa, zgodnie z ustawą o niepełnosprawności, do właściwej oceny potrzeb w okresie do sześciu miesięcy. Procedura ta została wprowadzona w 2020 roku, jako mechanizm pozwalający rządowi uniknąć zobowiązań prawnych. Wyrok był potępiającym aktem oskarżenia polityki rządu i jego drastycznego braku odpowiednich zasobów dla Służby ds. Niepełnosprawności Dzieci. Odzwierciedla szerokie osobiste doznania rodziców i organizacji zajmujących się niepełnosprawnością, którzy podzielili się swoimi wstrząsającymi i wyczerpującymi doświadczeniami z posłami Sinn Féin. Przedstawiciele Sinn Féin z całego kraju spotkali się w ten weekend ponownie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Mówią nam, że są u kresu sił psychicznych i czują się opuszczeni przez ten rząd. Będziemy nadal bronić tych dzieci i ich rodziców i zadbamy o to, aby ich głosy zostały wysłuchane. Na początku tego miesiąca rząd przyjął nasz wniosek w sprawie oceny potrzeb, który wskazywał na konsekwentne łamanie prawa. Zaakceptowali również orzeczenie Sądu Najwyższego. Ale to, co musimy teraz zobaczyć, to działanie. Minister musi zobowiązać się do zapewnienia funduszy i zasobów niezbędnych do zapewnienia dzieciom dostępu do potrzebnych im usług na czas. We wtorek Sinn Féin przedstawi wniosek Dáil, który wzywa rząd do wdrożenia opcjonalnego protokołu do Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych i zobowiąże się, że jakikolwiek przegląd ustawy o niepełnosprawności nie zostanie wykorzystany do podważenia obecnych praw osób niepełnosprawnych. Wzywamy również do natychmiastowej aktualizacji odpowiednich systemów informatycznych i baz danych w celu dokładnego utrzymywania i raportowania danych wymaganych na mocy ustawy o niepełnosprawności z 2005 r. Muszą również opracować i wdrożyć strategię rekrutacji i zatrzymania personelu potrzebnego do świadczenia usług, w tym przeglądu aktualnej listy umiejętności krytycznych i zapewnienia pracy absolwentom opieki zdrowotnej i społecznej. Uważamy również, że przed letnią przerwą konieczne są pełne sprawozdania przed Izbami Oireachtasu. Muszą one szczegółowo opisywać, w jaki sposób rząd wywiąże się ze swoich zobowiązań prawnych wynikających z ustawy o niepełnosprawności oraz zasób Usług dla Dzieci ds. Niepełnosprawności. Rząd musi wywiązać się ze swoich zobowiązań prawnych i zapewnić niepełnosprawnym dzieciom usługi, których potrzebują.

Wniosek Sinn Féin można przeczytać tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська