Rząd działa „niezdarnie” w zakresie podróży zagranicznych. Sinn Féin gna na oślep, byle do przodu

Liderka Sinn Féin dała dzisiaj w Dáil upust swojej krytyce wobec rządu, a wszystko skupiło się na premierze Martinie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia niższej izby parlamentu taoiseach Micheál Martin powiedział, omawiając listę krajów, z których po powrocie, nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, że najbezpieczniejszą rzeczą, jaką można zrobić, jest powstrzymanie się od podróżowania za granicę. Tym stwierdzeniem rozsierdził szefową Sinn Féin Mary Lou McDonald, która zarzucała rządowi wiele, a i nie przebierała w słowach.

Mary Lou McDonald mówiła o sposobie radzenia sobie z problematyką podróży, jako o polityce „niezdarnej”, ale też „bezczelnej” i wywołującej zamieszanie, bo nadal mamy sprzeczności informacyjne, co widać choćby na stronach rządowych. McDonald nie podoba się publikacja „zielonej listy”, a jednocześnie utrzymania zakazu nieistotnych podróży, więc albo mamy zniesienie blokady podróżowania do 15 państw, albo podróże nie powinny się odbywać, wytykała Martinowi liderka opozycji parlamentarnej.

Mary Lou McDonald:

– Zamiast zarządzać ryzykiem, z którym wyraźnie się mierzymy, prowadzicie teraz lekkomyślną politykę, praktycznie bez kontroli i stabilności. 

Szefowa Sinn Féin dodała, że w Irlandii potrzebne jest kompleksowe podejście do zagadnień związanych z koronawirusem, więc również omówienie tych kwestii z rządem Irlandii Północnej, by wypracować bezpieczne zasady podróżowania w ramach całej wyspy. Wg McDonald, potrzeba obecnie ochrony całej wyspy, jako jednej jednostki terytorialnej, w tym wspólnych metod zwalczania koronawirusa, jak i wprowadzenia wzajemnie obowiązujących zasad i przepisów kwarantanny.

Premier Micheál Martin bronił jednak postępowania swojego rządu, więc powiedział, że zarówno „zielona lista”, jak i zalecenie o powstrzymaniu się od nieistotnych podróży, są działaniami, które wynikają z potrzeb bezpieczeństwa zdrowotnego kraju. Premier powiedział, że jest zwolennikiem spędzania w tym roku wakacji w kraju, do czego namawiać będzie wszystkich mieszkańców wyspy. Kontynuując swoją wypowiedź, Micheál Martin stwierdził, że ma na względzie zdrowie publiczne, bo z obserwacji wynika, iż w krajach, gdzie zdjęto większość obostrzeń, również tych związanych z podróżami, widać wyraźny wzrost ilości zachorowań na Covid-19. Takie luzowanie zasad, już teraz doprowadziło do wprowadzenia wielu lokalnych blokach, a tego gabinet chce uniknąć, zaznaczył premier. Rząd w kwestii podróży zagranicznych, będzie zachowywał się konserwatywnie, więc jak dodał szef rządu, nie będzie stosował zasady pełnego znoszenia obostrzeń podróży, do chwili, kiedy te, będą mogły być całkowicie bezpieczne. Gabinet nie będzie opierał swoich działań na obserwacji innych państw, w tym nie będzie podpatrywał ilości lokalizacji, do których można latać z Irlandii Północnej.

Taoiseach przyznał też, a była to odpowiedź na pytanie posła niezależnego Micheála McNamary, że nie jest możliwe pełne egzekwowanie zasad kwarantanny, a i „wątpliwe jest, czy jest to najmądrzejsza rzecz”.

*

Ta ostatnia wypowiedź, z całą pewnością może nosić znamiona wprowadzania chaosu, bo skoro słowa wypowiedział sam premier, to stwierdzenie Mary Lou McDonald, nabiera całkiem innego wydźwięku.

Zajmując się jednak Sinn Féin, kolejny raz w oczy rzuci się nam kierunek obrany przez to ugrupowanie, czyli podjęta niedawno otwarta walka o zjednoczenie Irlandii, więc i słowa o wspólnych z Belfastem działaniach w kwestii pandemicznej. Wypowiedź McDonald sugeruje, że współpraca, będzie zbliżać gabinety w Belfaście i Dublinie, co w przyszłości, może zaowocować pogłębieniem i zacieśnieniem współpracy na innych polach.

Cóż, Sinn Féin prze teraz do zjednoczenia wyspy i robi to w każdy możliwy sposób, chociaż o ile chciałoby przyspieszenia prac w tym zakresie, to powinno wykazać się jednak większą delikatnością, bo poprzez tak natarczywe działania i wypowiedzi, może zniechęcić do połączenia niezdecydowaną część mieszkańców Republiki, ale też Irlandii Północnej.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Kolejne miasta z zak
POLICYJNY PILOTAŻ R