Rząd dopłaci 13,50 € do prądu

Minister środowiska, transportu i energetyki Éammon Ryan wniesie dzisiaj do rządu nowelizację przepisów o dodatku do rachunków za energię elektryczną, a ta mówi, że do kwoty, wliczony zostanie VAT.

Podatek od towarów i usług był do niedawna kwestią sporną, jednak rozmowy z Departamentem Finansów przyniosły dobre rozstrzygnięcia i możliwe stanie się, aby rząd, przekazał firmom energetycznym, nie 100, jak wcześniej mówiono, a 113,50 euro, w ramach rekompensaty za wzrosty cen energii elektrycznej. Dodatkowo w nowelizacji znajdzie się zapis, że to Residential Tenancies Board (RTB) zajmie się rozstrzyganiem sporów z właścicielami wynajmowanych nieruchomości, którzy twierdzą, że to oni płacą za prąd i to oni uprawnieni się do otrzymania ulgi, nie zaś najemca.

Minister Ryan przedstawi też projekt całej drogi legislacyjnej, więc kolejne kroki i działania, jakie podejmowane będą przez jego Departament, by złagodzić kryzys energetyczny na polu krajowym. Minister odpowiedzialny za energetykę krajową zgłosi również do Komisji Energetyki Oireachtas prośbę, aby ta, skróciła drogę legislacyjną, więc pominęła proces kontroli przedlegislacyjnej, co znacznie skróci ścieżkę stanowienia przepisu.

Takie działanie utoruje to drogę, aby ustawa weszła w procedurę ustanawiania przez Dáil i Seanad w pierwszych dniach lutego, co pozwoli, by prawo o wsparciu rachunków za energię elektryczną, zaczęło obowiązywać z początkiem marca, bo skrócone zostaną też inne procesy legislacyjne.

Nie zmieni się natomiast nic w zakresie przekazywania pieniędzy, bo te, trafią bezpośrednio na konta zakładów energetycznych i dostawców prądu, więc z pominięciem odbiorcy, a ów, poinformowany zostanie, iż o kwotę zatwierdzoną przez rząd, pomniejszył się jego rachunek energetyczny za styczeń i luty 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Environment

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Węzły pracy zdalne
Zbliżająca się ro
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська