Rząd do następnego czwartku albo powtórzenie wyborów

Nie do końca jest jasne, co miał na myśli lider Fianna Fáil, mówiąc, że „rząd albo powstanie do następnego czwartku, albo potrzebne będzie powtórzenie wyborów”.

Jak stwierdził w rozmowie w stacji RTÉ Micheal Martin, wkrótce może się okazać, iż nie uda się ukonstytuować nowego gabinetu, a w takim przypadku, niezbędne stanie się ponownie głosowanie i wybór kolejnego parlamentu.

Takiego biegu wypadków, nie można wykluczyć, dodał Martin, bo pat w parlamencie, którego nawiasem mówiąc, jeszcze nie ma, może doprowadzić do stagnacji politycznej.

Micheál Martin mówił o rzeczach, które mogą mieć miejsce w przyszłości, nawet niedalekiej, ale jakby przestał zauważać, że wybory zakończyły się niecały tydzień temu, a rozmowy trwają. Martin nie widzi też, że on sam wprowadził małe zamieszanie na scenie politycznej Irlandii, a to za sprawą jego wypowiedzi, gdzie raz mówi o rozmowach z Sinn Fén, a raz odmawia ich rozpoczęcia.

To oczywiście znane od dawne postępowanie Fianna Fáil, a i nie jest ono obce Fine Gael, albowiem oba ugrupowania, miały zawsze dużo do powiedzenia, a teraz mogą na kilka przynajmniej lat, utracić realny wpływ na kształtowanie kraju.

Nie można też wykluczyć i takie mam właśnie przekonanie, iż Martin, posunął się właśnie do gróźb, a te kilka dni wcześniej były zaledwie sugestiami, chociaż wypowiedziane publicznie. Wtedy nie wpłynęło to na Sinn Féin, bo partia Mary Lou McDonald, ze stoickim spokojem realizowała zaplanowane kroki, czyli przygotowywała się do rozmów z potencjalnymi koalicjantami.

Obecnie, wypowiedź Micheála Martina może wpłynąć na potencjalną koalicję Sinn Féin dwojako, a dzięki wypowiedzi lidera „FF”, zobaczymy przyspieszenie rozmów, a i małe ugrupowania chętniej podejmą ewentualną decyzję o współpracy gabinetowej z „SF”.

Ten krok powinien zostać postawiony, by, o czym mówi wielu obserwatorów irlandzkiej polityki, odsunąć „FF” i „FG” od rządzenia krajem.

Jak będzie? Najbliższe dni pokażą.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Zdj: RTE

Polska-IE
Błędne zarządzani
FSAI wycofało ze sp
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish