Rząd decyduje o obniżce podatku VAT. System dopłat do wynagrodzeń może pozostać na dłużej

Dobrze poinformowane źródła zbliżone do gabinetu Micheál Martina twierdzą, że w rządzie i Ministerstwie Finansów trwają prace, które mają przynieść obniżkę podatku od towarów i usług.

Wiele stowarzyszeń reprezentujących sektor usług, w tym turystycznych i gastronomicznych zgłaszało, że odpowiednim wsparciem dla tych branż będzie m.in. obniżenie podatku VAT, co pozwoli na obniżenie cen, a w konsekwencji może mieć wpływ na zwiększenie atrakcyjności usług. Temu pomysłowi przygląda się właśnie minister Donohoe, który z ramienia koalicji Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party odpowiedzialny jest za stan finansów państwa, a wydaje się, że po zakończeniu wszystkich wyliczeń, może zaproponować obniżenie VAT-u na usługi hotelarskie i gastronomiczne.

W nieśmiałych jeszcze planach znajdować się ma propozycja obniżenia podatku od towarów i usług z 13,5% do 9%, jednak to zależeć będzie od ministra finansów. Propozycja włączona będzie jakoby do pakietu stymulacyjnego gospodarkę, a ten pojawi się już w lipcu i stanie się składową całego programu naprawy gospodarczej kraju.

Ważne słowa pojawiły się z nieco innego departamentu, bo chodzi tu o Departament Premiera, a Micheál Martin stwierdził, że może się okazać, iż program dopłat do wynagrodzeń, pozostanie z nami na dłuższy czas. Wg premiera Martina, część zakładów i przedsiębiorstw w Irlandii jest w nieciekawej sytuacji, więc ważne stało się, aby kontynuowane było wsparcie finansowe, głównie, jako wsparcie wynagrodzeń, co z kolei przyłoży się na spadek bezrobocia. Premier Martin dodaje, że pomoc państwa w tym zakresie będzie ściśle ukierunkowana, a to może oznaczać, że tylko niektóre sektory gospodarki, uprawnione będą do takiej pomocy.

W tym przypadku mamy też pełną zgodę na linii Departament Premiera – Ministerstwo Finansów, bo zarówno szef gabinetu Micheál Martin, jak i minister Donohoe, są przekonani, iż ta forma pomocy jest konieczna, aby realizowany był rządowy program „Bezpieczny powrót do pracy”.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish