Rząd chyba nie będzie ciął wydatków

Wg szefowej Departamentu ds. Europejskich Helen Mc Entee niższe wydatki oraz podwyższanie podatków, to rzeczy, których nie potrzebują kraje europejskie.  

Minister Mc Entee powiedziała również, co już wcześniej podpowiadali ekonomiści, że ten kryzys będzie inny niż poprzedni z 2008 roku, więc potrzebne są również inne działania, a chodzi tu o inwestycje i środki pomocowe dla mieszkańców Unii Europejskiej. Mc Entee podkreśliła, że Irlandia jest też obecnie w odmiennej sytuacji, bo może liczyć na wyraźną pomoc Brukseli, chociaż wcześniej, nie było widać w działaniach unijnych urzędników aż takiego zdecydowania, jakie obserwowane jest obecnie.

Minister Helen Mc Entee zaznaczyła w swojej wypowiedzi, co cytowane jest przez wszystkie irlandzkie media, iż:

– Ostrożnie pod względem podatkowym nie oznacza oszczędności, niekoniecznie musi to oznaczać też konieczności nakładania na obywateli ogromnych cięć i ogromnych podwyżek podatków. Myślę, że to ostatnia rzecz, którą chcemy zrobić, a na pewno ostatnia rzecz, którą inne państwa członkowskie chcą zrobić. Musimy jednak upewnić się, że mamy plan długoterminowy, że nie będziemy po prostu dalej wydawać pieniędzy, że nie będziemy zaciągać pożyczek, i pamiętać należy, że tych elastycznych form pomocy, nie będzie w nieskończoność.

Co oznaczają słowa minister ds. europejskich? Są wyraźną sugestią, że rząd obecnie zastanawia się nad długofalowym planem odbudowy gospodarki, a będzie to robił poprzez stymulowanie jej odpowiednich sektorów, które napędzać będą kolejne. Wydaje się więc, że wkrótce, ten lub kolejny premier poinformuje, że nie będzie powrotu do okresu zaciskania pasa, jaki miał miejsce za rządów Endy Kenny’ego. Wypowiedź minister Mc Entee należy też odbierać, jako dobry prognostyk na bliższą i dalszą przyszłość, chociaż pewności nie ma, że tak właśnie się stanie i Irlandia szybko wyjdzie z tego kryzysu.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Czy wszystkim zabrak
ZATRZYMALI CZŁONKÓ
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish