Rząd chce wcześniejszych dostaw szczepionki

Irlandzki gabinet prowadzi rozmowy, aby przyspieszyć dostawy szczepionki AstraZeneca, żeby były dostępne, już w chwili ich zatwierdzenia.

Wg rządu, szczepionka Oxford/AstraZeneca, może być wtedy podawana w gabinetach lekarzy rodzinnych, aptekach oraz ośrodkach szczepień, więc sam proces zaszczepiania, zostanie znacznie przyspieszony.

Produkt AstraZeneca nazywa się też przełomowym, ponieważ nie wymaga niskich temperatur przechowywania, a Irlandia, ma prawo do sprowadzenia 3,3 miliona dawek szczepionki tego producenta.

Informacje o toczących się w tej sprawie negocjacjach, potwierdził minister zdrowia Stephen Donnelly, a jak podkreślił w wypowiedzi dla Business Post, to ważne, aby szczepienia ruszyły na pełną skalę bardzo szybko. Minister spodziewa się również, że szczepionka „oksfordzka”, zatwierdzona zostanie w czasie najbliższych dwóch tygodni, więc będzie mogła być podawana bez zbędnych opóźnień powodowanych oczekiwaniem na dostawy.

Minister Donnelly dodał, iż rozmowy, wcale nie muszą zakończyć się sukcesem i nie wiadomo jeszcze, czy w ogóle uda się dostarczyć do Irlandii szczepionkę AstraZeneca przed jej zatwierdzeniem przez Europejską Agencję Leków. Jeżeli taki będzie scenariusz, to od chwili zatwierdzenia, do pierwszego podania jej na wyspie, może upłynąć kilka tygodni, a to wg rządu marnotrawienie czasu.

Bogdan Feręc

Źr: Business Post

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Z
POLICJANT W CZASIE W
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian