Rząd chce nas zatrzymać tej jesieni i zimy na wyspie

Premier Micheál Martin powiedział dzisiaj, że zdaje sobie sprawę, iż miesiące jesienno-zimowe, mieszkańcy wyspy, tradycyjnie spędzali na zagranicznych wyjazdach w cieplejsze rejony świata.

W tym roku jednak powinno być inaczej, stwierdził premier i oficjalnie uruchomił inicjatywę „Zostań i wydaj”. W programie chodzi o to, aby w zwyczajowo słabych turystycznie miesiącach, czyli jesienią i zimą, mieszkańcy Irlandii pozostali na wyspie i tutaj odpoczywali w hotelach oraz pensjonatach, co pomoże temu sektorowi przetrwać najgorszy okres.

Szef rządu dodał, że każdy, kto spędzi swój jesienny i zimowy urlop w Irlandii, już od 1 października będzie mógł się ubiegać się o zwrot 20% swoich wydatków na wyżywienie i zakwaterowanie w ramach ulgi w podatku dochodowym do czasu zakończenia programu w kwietniu 2021 r. Wydatki kwalifikujące się do ulgi, są jednak ograniczone do 625 euro na osobę lub 1250 euro na małżeństwa, lub partnerów.

Według Urzędu Skarbowego, który zajmie się „zwrotem” pieniędzy, ulga zostanie odliczona od zobowiązania z tytułu podatku dochodowego i „zostanie zastosowana po przyznaniu podatnikowi wszystkich innych ulg i odliczeń”. 

Jak tłumaczą urzędnicy Revenue, nie trzeba wydać 625 lub 1250 euro, aby odzyskać 20%, ponieważ są to górne limity odliczeń, natomiast minimum, jakie trzeba wydać, wynosi 25 €.

Żeby ubiegać się o ulgę podatkową z tytułu „Stay and Spend”, pieniądze należy wydać na zakwaterowanie, wyżywienie oraz napoje bezalkoholowe, a Revenue definiuje miejsca, w których można to zrobić. W tym przypadku, czyli „kwater wakacyjnych”, będą to hotele, pensjonaty, schroniska wakacyjne, schroniska młodzieżowe, parkingi dla przyczep kempingowych i kempingi oraz kwatery i pensjonaty z własnym wyżywieniem, które są zarejestrowane w Fáilte Ireland. Aby otrzymać ulgę podatkową od wydatków na żywność i napoje, posiłek musi zostać przygotowany dla klienta i skonsumowany w lokalu, w którym jest sprzedawany. Zestawy na wynos, nie wliczają się do tej ulgi.

Więcej informacji o ulgach z tytułu wypoczynku w Irlandii, znajduje się na stronie: www.revenue.ie.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Micheál Martin szko
UNICEF: Polska dopie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian