Rząd chce luzować ograniczenia – Partia Pracy sprzeciwia się pomysłowi

Dzisiejsze posiedzenie Dáil stało się pokazem dwóch stanowisk, jakie ścierają się w irlandzkim parlamencie, a co ciekawe, rząd krytykowano za to, że chce stopniowo uruchamiać gospodarkę.

Najbardziej dostało się wicepremierowi Leo Varadkarowi, którego laburzysta Aodhan O’Riordain nazwał „ministrem od ogródków piwnych”. Rząd już wcześniej zapowiadał, iż po 5 marca, zamierza odmrozić część sektorów gospodarki, czyli np. budownictwo i niektóre ze sklepów, a i zezwolić na spotkania na wolnym powietrzu.

Za tę właśnie wypowiedź, opozycja rzuciła się do gardła prezentującemu stanowisko gabinetu Leo Varadkarowi, zarzucając ministrowi biznesu, iż zniweczyć chce wysiłki ludzi w walce z koronawirusem. Najbardziej aktywna w tej kwestii była Partia Pracy, której przedstawiciel stwierdził, że to program Varadkara ma być realizowany, a ów stworzył go, aby dać namiastkę swobody, a następnie w maju ponownie zamknąć kraj.

Nie ma niczego nadzwyczajnego w kwestii aktywności laburzystów, bo to podczas omawiania wniosku tej partii, która wezwała do agresywnych działań w sprawie ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, wywołana została niewielka pyskówka. Labour Party chce, aby przyjęto do realizacji jej program walki z wirusem, a ten oznacza „Zero Covid”. To z kolei prowadzi do wniosku, że ograniczenia miałyby pozostać do chwili, kiedy na wyspie, nie pozostałby ani jeden zakażony. Jakby tego było mało, wniosek laburzystów, pozostawia piąty poziom ograniczeń na tak długo, aż zlikwiduje się w kraju wszystkie ogniska zakażeń.

Partia Pracy uznała też, że propozycja uruchomienia gospodarki i zezwolenie na spotkania na wolnym powietrzu, są działaniem „zbędnym” i realizacja planów rządu w tym zakresie „powinna zostać wstrzymana”.

Aodhan O’Riordain z „PP” powiedział:

– Minister ds. ogródków piwnych wychodzi i kontynuuje swój własny program, ponownie mówiąc o potencjalnym ponownym otwarciu i spotkaniach rodzinnych. Naprawdę nie ma sensu dawać ludziom nadziei na temat ogródków piwnych, spotkań rodzinnych i ponownego otwarcia szkół, jeśli zamierzamy je zamknąć ponownie w maju.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian