Rząd chce kupić więcej szczepionek

Minister Stephen Donnelly przedstawi na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów swoją propozycję zakupu dodatkowej ilości szczepionek.

Wg resortu zdrowia, zakup dodatkowych 875 000 dawek, pomoże w implementacji jej wśród społeczeństwa, zwiększając możliwości szczepień, a jednocześnie przyspieszy cały proces. Tym samym zwiększy się zakup preparatu produkowanego przez firmę Moderna, bo szczepionki tego producenta mają być kupione w większej ilości, a ogólna ilość zwiększy się do 1,65 mln dawek.

Minister Donnelly jest przekonany, iż amerykańska szczepionka przeciwko Covid-19, będzie bardzo pomocna w szczepieniach w kraju, a jak dodał, „zachęci ministrów”, aby przychylili się do jego propozycji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że w najbliższym czasie, rozpocznie szczepienia preparatem firmy AstraZeneca, który podawany będzie osobom starszym. Wg ministerialnych źródeł, pierwsze szczepienia tym specyfikiem, rozpoczną się w ciągu najbliższych 10 dni.

Irlandzki Departament Zdrowia, nadal zaniepokojony jest zmniejszonymi dostawami szczepionek i uważa, że sytuacja powinna zacząć się poprawiać w II kwartale roku, chociaż już w marcu, spodziewa się powrotu ilości, jakie zakontraktowane były przez Unię Europejską. To jednak nie zmienia faktu, iż stracono nadzieję, że harmonogram szczepień w kraju, zostanie zrealizowany terminowo. Sytuację można jednak uratować, mówią przedstawiciele resortu zdrowia i niektórzy członkowie NPHET, ale potrzeba będzie znacznie więcej miejsc, w których wakcyna może być podawana.  

Obecnie miejscami wyznaczonymi do szczepień są szpitale, ośrodki zdrowia, prywatne gabinety lekarskie, apteki i gabinety stomatologiczne, a coraz częściej wspomina się, aby w chwili pojawienia się odpowiedniej ilości szczepionek, otworzyć mobilne punkty szczepień, które obsługiwać będą m.in. lekarze wojskowi.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
UE chce zmniejszyć
Sinn Féin żąda ob
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian