Rząd będzie zniechęcał do organizowania imprez domowych

Gabinet Micheála Martina zastanawia się, jak skutecznie zniechęcić mieszkańców kraju do organizowania imprez domowych, na których dystans społeczny i zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, idą w zapomnienie.

Tym razem pomysł nie jest aż taki zły, ponieważ zaproponowano rozwiązanie, które wielu osobom przypadnie do gustu, a co za tym idzie, będą mogły oddać się uciechom wszelakim w ulubionym miejscu. Rząd wraz z Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego rozważa możliwość przedłużenia godzin otwarcia pubów, również tych, które mają być otwarte 31 sierpnia, co da możliwość dłuższego przebywania w kontrolowanych warunkach, nie zaś w domach, w których żadne zalecenia bezpieczeństwa wirusowego, nie są przestrzegane.

Ministrowie zastanawiają się, czy nie będzie celowym działaniem, by propozycja zamykania pubów o godzinie 23:00 nie poszła w zapomnienie, a te były czynne do północy, co z kolei da możliwość przebywania w nich znacznie większej ilości klientów, a jednocześnie utrzyma ludzi poza domami i zniechęci do organizowania w nich imprez.

Oficjalne stanowisko rządu brzmi:

– Nie chcemy, aby ludzie spędzali godziny w restauracjach, gastropubach i później w pubach do późnych godzin nocnych. Jednocześnie nie chcemy przenosić ludzi z tych miejsc na domowe przyjęcia i afterparty. To nie jest dobre rozwiązanie.

Propozycja pojawiła się, kiedy naczelny lekarz kraju dr Ronan Glynn poinformował, że ilość zakażeń koronawirusem stopniowo, powoli, ale zaczyna wzrastać, a z ustaleń lekarzy wynika, że część osób zaraziło się właśnie na domowych imprezach. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia powiedział też na swojej zwyczajowej konferencji prasowej, że wczoraj zanotowano 67 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, co oznacza stałą wzrostową. Dr Glynn ponownie wezwał mieszkańców Irlandii, aby dystansowali się społecznie, dla własnego bezpieczeństwa i osób w otoczeniu zasłaniali twarze, a i zachowywali higienę rąk, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Kraj zmierza w kieru
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian