Rząd będzie musiał pożyczać pieniądze. Budżet się załamie

Letnie oświadczenie gospodarcze rządu jest wskazówką, jaka będzie przyszłość kraju, a ta nie może nazwana być świetlaną, jeżeli będziemy mieli do czynienia z twardym Brexitem.

Prezentujący główne zagadnienia raportu minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że Brexit bez umowy jest obecnie bardzo realny, a o ile nastąpi, wystąpi ryzyko braków finansowych, co oznacza, że trzeba będzie pożyczyć około 5 miliardów euro.

W założeniach, jakie zostały ujawnione, czytamy, iż w przypadku normalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nadwyżka budżetowa pozostanie w wysokości 1,2 mld €, jednak w innych przypadku, czyli twardej formy wyjścia, budżet zostanie przewrócony do góry nogami, a nawet braknie w nim pieniędzy na wydatki bieżące i kapitałowe.

Co więcej, rząd spodziewa się wyższych wydatków na ochronę socjalną, a i przewiduje, że utraconych zostanie ok. 50.000 miejsc pracy. Zmniejszone będą również pakiety wsparcia dla wielu branż, a szczególnie mocno zawirowania brexitowe odczuwać będzie sektor spożywczy i rolny.

Minister Donohoe potwierdził, że przygotowywane są dwa scenariusze budżetu, z których jeden na twardy Brexit, czyli zawierający duże oszczędności i cięcia w wydatkach, a kolejny także oszczędnościowy, ale bez przesady. Paschal Donohoe powiedział również, że twarde wyjście z UE Brytyjczyków, „prawdopodobnie doprowadzi do poważnego szoku dla całej gospodarki kraju”, z czym radzić będzie sobie musiał system socjalny i ukierunkowane programy wsparcia.

Nie lubię tego mówić, ale…

A nie mówiłem?

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Podziel się:

Dramat w szpitalach
„Do or die” –
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn