Rząd będzie mógł korzystać z nowej elastyczności w zakresie stawek VAT

– Nowa stawka zerowa i super-obniżona są teraz dostępne dla siedmiu kategorii usług i produktów –

Billy Kelleher, członek Komisji Podatkowej Parlamentu Europejskiego, FISC, wypowiadał się po tym, jak 7 grudnia ministrowie finansów UE uzgodnili dyrektywę Rady zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek podatku od wartości dodanej. 

Następnym krokiem będzie wydanie opinii przez Parlament Europejski, zanim ministrowie finansów będą mogli formalnie przyjąć tę nową dyrektywę.

Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher:

– Po jednomyślnym porozumieniu ministrów finansów państw członkowskich UE, rząd Irlandii może teraz zastosować zerową lub bardzo obniżoną stawkę VAT na produkty sanitarne dla kobiet oraz szeroką gamę innych usług i produktów takich jak panele słoneczne i samochody elektryczne. Jest to ważny krok w kierunku zmiany unijnych przepisów dotyczących podatku VAT i dostosowania ich do celów współczesnych, usuwając zwolnienia i obniżone stawki dla niektórych gałęzi przemysłu paliw kopalnych oraz koncentrując korzystne stawki na elementach służących dobru publicznemu i zrównoważonemu rozwojowi. Komisja w 2018 roku, podjęła w ciągu trzech lat, aby osiągnąć porozumienie, więc ta zapowiedź będzie bardzo mile widziana i bardzo istotna dla wielu sektorów. Zgodnie z propozycjami, stawka zerowa i super-stawki obniżone mogą być stosowane na maksymalnie siedem kategorii usług lub produktów. Jednym z obszarów, w których można zastosować stawkę zerową lub super-obniżoną, jest obszar produktów sanitarnych dla kobiet. Wezwanie do zakończenia „ubóstwa okresowego” lub „podatku od tamponów” to kwestie, które w ostatnich miesiącach były szeroko komentowane w mediach. Zmienione dyrektywy odnosi się do „produktów farmaceutycznych stosowanych do celów medycznych i weterynaryjnych, łącznie z produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych i wyrobów sanitarnych dla kobiet oraz chłonnych wyrobów higienicznych”. Podczas gdy niektóre rodzaje wyrobów sanitarnych w Irlandii już cieszą się stawką VAT zero procent, to zmiana powinna umożliwić wszystkim produktom sanitarnym, w tym ekologicznym, opodatkowanie zerowego podatku VAT lub korzystanie ze stawki super obniżonej według przychodów. Nowa kategoria stawek super-obniżonych, to poniżej 5%. Jedna z takich kategorii dotyczy transportu pasażerów, takich jak elektryczne pojazdy silnikowe i rowery. Może to być przełomem w branży samochodów elektrycznych w Irlandii, ponieważ obecnie e-samochody podlegają najwyższej stawce VAT w wysokości 23%, zwiększając próg kosztów dla tych, którzy chcą przejść na czyste pojazdy elektryczne. Ponadto, teraz będzie można zastosować super obniżoną stawkę do dostaw i instalacji paneli słonecznych na i w sąsiedztwie prywatnych mieszkań, oprócz budynków użyteczności publicznej. Ponownie, znacznie zmniejszy to początkowe koszty instalacji tych niewiarygodnie zrównoważonych źródeł ciepła i energii elektrycznej. Rząd irlandzki powinien z całego serca skorzystać z tej możliwości. Trzeba będzie dokonać wyboru, która kategoria otrzyma stawkę zerową, a które mają otrzymać stawkę super obniżoną, a także kompromis w postaci obniżonych wpływów z podatku VAT. Rząd ma duże pole do działania zarówno dla naszych obywateli, jak i dla naszej planety.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polsko-niemiecka mis
Jak przygotować prz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська