Rząd będzie kupował nieruchomości, by wprowadzić na rynek więcej mieszkań socjalnych

Lider Fianna Fáil zapowiedział, że po utworzeniu nowego rządu, w domyśle pod jego przewodnictwem, kraj zmieni postępowanie w zakresie budownictwa mieszkaniowego i dostarczy więcej lokali socjalnych.

Micheál Martin powiedział, że sektorem, który bardzo mocno odczuje skutki pandemii koronawirusa, będzie sektor turystyczny, więc także właściciele domów, którzy do tej pory wynajmowali je na krótki okres lub wakacyjnie. Wielu z nich odciętych od źródła dochodu, bo turystyka raczej nie odrodzi się w krótkim czasie, może podejmować decyzje o zbyciu nieruchomości, ale tu pojawia się kolejny problem, gdyż w kraju dotkniętym kryzysem, trudno będzie też znaleźć nabywców.

To właśnie zamierza wykorzystać szef Fianna Fáil, czyli kupować domy i mieszkania, by następnie 100% z nich przeznaczyć pod zarząd państwowy, więc na mieszkania o obniżonej stawce czynszu lub na domy socjalne.

Na tym nie kończą się pomysły Fianna Fáil, bo ugrupowanie, które ma stać się rządzącym, chce tuż po zakończeniu epidemii, rozwinąć szeroki program budowy domów na gruntach państwowych, co pozwoli w stosunkowo krótkim czasie dostarczyć kolejną porcję lokali mieszkalnych, a te przeznaczone będą zarówno na sprzedaż, wynajem, jak i wejdą w skład ogólnej puli lokali mieszkalnych.

Budownictwo, jak widać z zapowiedzi Martina, ma stać się motorem napędowym irlandzkiej kryzysowej gospodarki, co jednocześnie wprowadzi dużo zmian na rynku nieruchomości, bo o ile plan lidera Fianny się powiedzie, całkowicie zmieni się układ sił na rynku najmu i sprzedaży mieszkań.

Micheál Martin zaznaczył, że nie uda się rozpocząć budowy i przejmowania domów bez nakładów finansowych, a pieniądze, przyszły rotacyjny premier, zamierza pozyskać z pożyczek zagranicznych.

Jako przeciwnik rządowej koalicji Fiann Fáil i Fine Gael, przyznać muszę, że pomysł nie jest nowy, bo taki miało Fine Gael za czasów premiera Endy Kenny’ego, ale jak wiemy, został on zarzucony, więc teraz na fali kryzysu, kiedy wsparcie finansowe z zewnątrz i tak będzie potrzebne, z całą pewnością można część pieniędzy przeznaczyć na rozwój inwestycji mieszkaniowych, co równocześnie z dostarczaniem dużej ilości nowych lokali mieszkalnych, napędzać będzie inne sektory gospodarki. W ocenie ogólnej mogę zgodzić się z propozycjami Micheála Martina i przyznać, że to jest dobry kierunek.

Pozostaje tylko pytanie: Czy właściciele domów, z całą pewnością będą chcieli je sprzedawać, czy może wybiorą inną opcję najmu, więc przeznaczą je po obniżonych stawkach, na najem długookresowy?  

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij...
Liderzy biznesu dora
Nowe Porozumienie Wi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish