Rząd będzie interweniował w sprawie Electric Picnic?

Wicepremier Leo Varadkar rozmawiał już z ministrami, aby ci, wywierali nacisk na władze hrabstwa Laois, w kwestii zmiany decyzji o wydanym zakazie zorganizowania imprezy.

Jak powiedział wicepremier, w kraju wprowadzono odpowiednie środki bezpieczeństwa, a te, wydają się odpowiednie do sytuacji i w warunkach dużej ostrożności pandemicznej, Electric Picnic, mógłby się odbyć. Leo Varadkar naciska również na ministrów, żeby wydali swoje zezwolenie na organizowanie w kraju imprez plenerowych, a podkreśla, iż zaczepiono już więcej osób, niż wynosi tzw. masa krytyczna, co jest sygnałem, że niektóre imprezy pod gołym niebem, z ograniczoną ilością osób, mogą być organizowane.

Niestety do słów wicepremiera, nie są przekonane władze hrabstwa Laois, które zasłaniają się brakiem odpowiednich przepisów w tej sprawie, czyli czekają na dyrektywy, jakie powinien wydać rząd.

Za szybkimi zmianami w przepisach dotyczących imprez masowych, opowiadają się również posłowie Fine Gael oraz Fianna Fáil, a ci z kolei, wywierają presję na swoich liderów i ministrów. Posłowie chcą również, aby wcześniejsze plany, a te mówiły, że imprezy plenerowe będą mogły odbywać się od października, zostały zmodyfikowane i zezwolenie na ich organizację, powinno pojawić się wraz z nowymi zasadami, jakie ostatniego dnia sierpnia, opublikować ma gabinet.

Do takiego rozwiązania, nie jest przekonany minister zdrowia Stephen Donnelly, który stwierdził, iż musi przeprowadzić szereg konsultacji, w tym z członkami Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego i z Grupą Modelowania Epidemiologicznego. Minister zapowiedział, że w tej sprawie, spotka się także z naczelnym lekarzem kraju, dr. Tonym Holohanem. Minister chciałby też porozmawiać o możliwości zwiększenia limitu osób uczestniczących w imprezach masowych z członkami gabinetu, zanim podejmie wiążące decyzje.

Minister kultury i sztuki Catherine Martin, nie udziela odpowiedzi, jaka jest jej opinia w zakresie organizacji imprezy Electric Picnic.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ewakuacja Irlandczyk
Pestycyd w lodach