Rząd a plany obowiązkowych szczepień w Irlandii

Kraj przygotowuje się obecnie na przyjęcie pierwszych partii szczepionki przeciwko koronawirusowi, więc odżyły też dyskusje o obowiązku szczepień.

Rozmowy i rozprawy na ten temat toczą się głównie w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych, więc temat stał się ponownie publiczny, co skłoniło dziennikarzy, do zadawania pytań. W tej sprawie wypowiedział się minister zdrowia Stephen Donnelly, który dał jasną i wyczerpującą odpowiedź, a ta, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Minister Donnelly w dzisiejszym programie radia NewsTalk stwierdził, że nigdy wcześniej, nie rozważano w rządzie wprowadzenia obowiązku covidowych szczepień. Sam minister jest zwolennikiem dobrowolnych szczepień przeciwko Covid-19, a i chciałby wytłumaczyć sporej grupie społeczeństwa, a ta liczy około 30%, że powinni ją przyjąć, chociaż są obecnie niezdecydowani. Minister Donnelly podkreślił, że również teraz, nikt w rządzie nie planuje wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

Szef resortu zdrowia jest przekonany, że szczepienia rozpoczną się w początkach roku, a do wiosny, uda się zaszczepić około jednego miliona osób. W pierwszej kolejności będą to pracownicy służby zdrowia i osoby z grup największego ryzyka.

Minister Stephen Donnelly:

– Kilka krajów UE wprowadziło przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień. My, nie zrobiliśmy tego i mogę powiedzieć, że na szczeblu rządowym nie rozmawiano na ten temat. Zdecydowanie wolę, aby była ona dobrowolna i jeśli spojrzeć dziś na pierwszą stronę Sunday Business Post, jest bardzo duży odsetek ludzi, którzy opowiadają się za przyjęciem szczepionki.

Właśnie wprowadziliśmy największy program szczepień przeciw grypie w historii kraju i rzeczywiście, gdybyśmy mogli tylko zdobyć więcej szczepionek przeciw grypie…, ludzie chcą ją przyjąć, a szczepionka przeciwko HPV również cieszy się dużym zainteresowaniem.

Istnieje ruch przeciwko szczepieniom; wiele z tego, co widziałem, to dezinformacja i myślę, że jest to bardzo niebezpieczne, ale myślę, że ogromna liczba ludzi to widzi i myślę, że ludzie będą dobrze nastawieni do przyjęcia szczepionki, gdy się ona pojawi.

Minister Donnelly dodał, iż gabinet dąży teraz do tego, aby szczepionka przeciwko koronawirusowi, była w Irlandii bezpłatna.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Jest potwierdzenie w
Kiedy pojawią się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian