Rynek spożywczy skurczy się o połowę. Ile osób zostanie bez pracy?

Irlandzka gospodarka już teraz mocno odczuwa wpływ koronawirusa, a z każdym tygodniem będzie gorzej.

Najnowszy raport agencji promującej irlandzką żywność jest wysoce niepokojący, nie tylko dla samych producentów żywności, bo i osób tam zatrudnionych. Bord Bia jest przekonana, że pandemia wirusa Covid-19, już teraz przyczyniła się do poważnych zakłóceń w działalności przemysłu spożywczego i nie należy się raczej spodziewać, iż sytuacja ulegnie poprawie w najbliższych miesiącach.

Irlandzki eksport żywności i napojów w całym ubiegłym roku wart był 13 miliardów euro, co dawało poważne dochody zarówno firmom produkującym żywność oraz napoje, jak i eksporterom, nie mówiąc już o wpływach do państwowej kasy, po pieniądze z podatków wlewały się tam szerokim strumieniem. Początek tego roku nie wskazywał, że teraz będzie inaczej, ale wybuch pandemii koronawirusa, zmienił wszystko i obecnie mówi się już o kolosalnej utracie eksportu, a to wygeneruje stratę w wysokości przynajmniej 6,9 miliarda euro.

Bord Bia nie spodziewa się, iż sytuację poprawi zwiększona sprzedaż na rynku wewnętrznym, bo ten nie jest w stanie wygenerować obrotów nawet na zbliżonym poziomie, czyli potrzebna jest głęboka ingerencja władz, by rozpocząć proces naprawczy, a ten pozwoli na odzyskanie utraconych obrotów. Raport Bord Bia jest także odzwierciedleniem stanu światowej gospodarki, bo ta traci aktualnie ogromne dochody z powodu koronawirusa, a jednocześnie druzgocąco wpływa na poszczególne gospodarki, jak zapewne będzie działo się również na wyspie.

W raporcie zaznacza się, iż są pewne oznaki, które mogą sugerować, że część utraconego rynku zostanie odzyskana, ale nie można mówić o tym pełnym przekonaniem, gdyż nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa sama pandemia, a i jaki wpływ będzie miała importerów, którzy do tej pory zaopatrywali się w Irlandii.

Bord Bia sugeruje również, że nie czekając na dalszy rozwój pandemii i niezależnie, w którym kierunku będzie zmierzać, przedsiębiorstwa spożywcze powinny już teraz zacząć tworzyć strategie na przyszłe miesiące oraz lata, by odzyskać pełnię swoich możliwości eksportowych.

Utrata rynków zbytu to zmniejszona produkcja, a co za tym idzie, mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, więc większość sektorów branży spożywczej, z całą pewnością nie odbuduje swoich zasobów kadrowych, nawet po ogłoszeniu przez rząd końca pandemii i odblokowaniu Irlandii. Ocenia się, że tylko w branży spożywczej pracę trwale stracić może nawet 20% dotychczasowo tam zatrudnionych, a najwięcej miejsc pracy zlikwidowanych będzie w przetwórstwie eksportowym.

Bogdan Feręc

Źr: Bord Bia

Polska-IE: Udostępnij...
Obyś żył w ciekaw
Niezakaźna Mary. Kt
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish