Rynek pracy po pandemii

To złe dopiero się zbliża, a wynika z najnowszych analiz banku AIB, który opublikował swój raport indeksu PMI.

Wskaźniki to jedno, ale ważniejsze są zapowiedzi właścicieli firm, a ci twierdzą, iż poważne redukcje etatów zbliżają się wielkimi krokami. Do tej kwestii wrócimy za chwilę, bo indeks PMI stwierdza, że kwietniu dramatycznie spadła produkcja i ilość zamówień, a dzieje się tak poprzez bezprecedensową obniżkę globalnego popytu. Produkcja krajowa w kwietniu w porównaniu do marca tego roku obniżyła się o 70% i był to najszybszy spadek irlandzkich wskaźników od 22 lat.

Obecnie przekroczono już w Irlandii spadki spowodowane kryzysem finansowym z 2008 roku, więc potwierdzają się opinie, że ten wywołany koronawirusem, dotknie wyspę znacznie mocniej, niż poprzedni.

Co istotne, ilość zamówień obniżyła się poniżej wskaźników z 2009 roku, więc globalna blokada, uderza w irlandzki przemysł bardzo mocno.

Wróćmy teraz do sfery zatrudnienia i opinii właścicieli firm, a 41% z respondentów badania AIB stwierdza, że będą zmuszeni do głębokiej redukcji etatów. Aktualnie mówi się o zmniejszeniu stopy zatrudnienia na poziomie do 20%, jednak wszystko uzależnione będzie od dalszych decyzji rządowych, więc również okresu obowiązywania blokady.

Bogdan Feręc

Źr: AIB

Polska-IE: Udostępnij...
Zastanawiający spad
Konsulat RP – Lime
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish