Rynek paliwowy w szoku

Od dawna na giełdach ropy nie było takiego ruchu, a surowiec właściwie tylko drożał, jednak ostatni weekend pokazał, że nawet obniżka ceny ropy na giełdzie, może wywoływać zaniepokojenie.

Właśnie w ostatni weekend ceny ropy Brent na rynkach całego świata zaczęły spadać i kazało się to zastanowić, co się właściwie dzieje? Eksperci mówią, że są w szoku takim zachowaniem giełdy, gdyż nikt się nie spodziewał, że trend zostanie tak szybko odwrócony.

Mówi się też, że to zaskakujące w dobie, gdy trwa wojna na Ukrainie, groźbie zmniejszenia ilości dostaw przez Rosję, a i nakładanych blokad na gospodarkę Federacji Rosyjskiej, które nie są jeszcze mocno odczuwalne, ale w dłuższej perspektywie przyniosą duże zmiany w zakresie rynków zakupowych.

W ostatnich dniach ropa Brent, czyli ta, która nie pochodzi z Rosji, spadła w swojej cenie do 104 $ za baryłkę, a przecież była już na poziomie 140 $, czyli najwyższym w wieloletnim trendzie wznoszącym.

Specjaliści ds. rynku paliwowego twierdzą, że takie zjawisko nie będzie jednak długotrwałe i niebawem ceny surowca ponownie mogą się podnosić, jednak są też opinie, że nie muszą to być podwyżki, z jakimi do czynienia mieliśmy jeszcze w ubiegłym tygodniu.

Mówi się też, iż obecna korekta cen ropy, nie musi przełożyć się w dużym stopniu na ceny detaliczne paliw, chociaż i te muszą zacząć spadać. Proces rozłożony będzie jednak na dłuższy okres, bo to obawy sprzedawców hurtowych wstrzymywać będą obniżanie cen, co nawiasem mówiąc, będzie się to kłócić z zasadami. Ceny hurtowe powinny zacząć spadać wraz ze spadkiem cen na giełdach, a to oznacza, że tak samo powinny być obniżane na stacjach paliowych, te jednak uzależnione są od ceny hurtowej i polityki, jaką prowadzą sieci i marki paliwowe.

Mamy też pewien problem detaliczny na rynku, bo cena paliwa, która obniżyła się w Irlandii o kilka zaledwie centów, teraz powinna być już niższa o kilka kolejnych, a nie widać na dystrybutorach, żeby tak zaczęło się dziać. Wydaje się, że rynek hurtowy i detaliczny jest teraz w fazie wyczekiwania i dopiero utrzymanie się cen na giełdach przyniesie obniżki cen paliw na stacjach benzynowych.

Światowy rynek paliwowy jest w zakresie cen niejednoznaczny, nie wiadomo, jak reagować będzie w tym tygodniu, ale należy go intensywnie śledzić, żeby mieć szerszy pogląd na całą sytuację.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrośnie oprocentow
Putin zawłaszczył
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>