Rynek najmu nadal wysysa duszę z Dublina

W odpowiedzi na wiadomość, że Dublin zachował swoją pozycję piątego najdroższego miasta w Europie dla emigrantów, pod względem mieszkań do wynajęcia, senator Rebecca Moynihan, rzecznik ds. Mieszkaniowych Partii Pracy, wezwała do radykalnego przemyślenia polityki najmu przez rząd.

Pozwoli to, aby chronić zwłaszcza młodych pracowników. Przybywając do miast droższych niż europejskie, takich jak Rzym, Berlin i Walencja, senator Moynihan powiedziała, że grozi nam utrata duszy naszych miast, jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań.

Senator Moynihan powiedziała:

– Ceny domów i czynsze prywatne rosną w znacznie szybszym tempie niż płaca ludzi na rękę, a wielu młodych ludzi i pracowników wynajmuje mieszkanie za więcej, niż mogą sobie pozwolić w rzeczywistości. Polityka rządu w dalszym ciągu polega na nadmiernym poleganiu na sektorze wynajmu poprzez HAP, ale także poprzez zachęcanie do budowania na wynajem lokali, które w rzeczywistości nie są dostępne dla najemców na prywatnym rynku najmu. Dusza została wyssana z Dublina w marcu zeszłego roku, kiedy wielu najemców, którzy mogli pracować zdalnie, wróciło do swoich domów rodzinnych w całym kraju, co powinno być sygnałem ostrzegawczym dla rządu, że sektor najmu zawodzi nasze przyszłe pokolenia. Jeśli pracowników z branży technologicznej, naszych młodych prawników i księgowych nie stać na wynajem w Dublinie, błędem jest myślenie, że nasi podstawowi pracownicy, tacy jak opiekunowie, sprzątaczki, kierowcy Deliveroo i taksówkarze, mogliby wynajmować dom w Dublinie na czas nieokreślony. Musimy zachęcić tych, którzy opuścili Dublin do powrotu, i ułatwić życie tym, którzy pozostali w nim podczas pandemii. Rząd musi pilnie przemyśleć swoją politykę, jeśli chodzi o najemców. Potrzebujemy solidnych przepisów dotyczących kontroli czynszu i znalezienia sposobu na deflację rynku. Musimy zachęcić właścicieli, którzy mają wszelkie uprawnienia do zapewniania uczciwego, przystępnego czynszu i długoterminowego najmu, aby przerwać cykl niepewnego wynajmu, którego doświadcza wielu. Co najważniejsze, wynajem mieszkania musi być przystępny cenowo dla osób ze wszystkich środowisk, bez względu na ich zdolności, wiek, klasę czy pochodzenie etniczne. Dublin desperacko szuka mieszkań publicznych na wynajem, aby zapewnić model kosztow-czynszowy dostępny dla szeregu osób o różnych dochodach, a istnieją w tym względzie najlepsze europejskie praktyki. Ponad dwie trzecie osób mieszkających w Wiedniu wynajmuje mieszkania zapewniane przez państwo („mieszkania na wynajem”) i jest to normalna opcja mieszkaniowa w całej Europie. To nowe sprawozdanie jest bardzo przygnębiające dla naszych młodych ludzi w Dublinie, którzy zostali najbardziej dotknięci bezrobociem z powodu pandemii, i którzy najprawdopodobniej wynajmują i przenoszą się do naszych innych  miast. Potrzebują przerwy i pewności co do czynszów. Potrzebują rynku najmu, który nie połknie ich zarobków i nie zmiażdży ich ducha. Potrzebują wizji życia, a nie tylko przetrwania, w tętniącym życiem mieście z przyzwoitym dachem nad głową.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Szczepionki są niez
Mija właśnie 200 d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian