Rynek mieszkaniowy oszaleje

Society of Chartered Surveyors Ireland (SCSI) opublikuje swój raport prognoz na ten rok, a w tym poinformuje o przewidywaniach wzrostu cen domów.

Domy staną się bardziej atrakcyjne, a i poszukiwać będziemy większych, jeżeli rząd zatwierdzi prawo i wprowadzi nowy system pracy. Chodzi tutaj o pracę zdalną, więc wykonywaną najczęściej z domu, a do tego potrzeba będzie trochę miejsca, czyli najczęściej dodatkowego pokoju, a przynajmniej jedno z pomieszczeń, trzeba będzie przystosować do pracy z domu.

SCSI jest zdania, że to właśnie przyczyni się do rosnącego popytu na rynku mieszkaniowym, poszukiwane będą nieruchomości bardziej przestronne, czasami z dogodnym układem architektonicznym wnętrz, a zjawisko nałożone na niską wciąż podaż, da efekt podnoszenia cen nieruchomości.

Ceny wzrastać mają w całym kraju, chociaż w aglomeracji dublińskiej, gdzie już teraz są bardzo wysokie, najmniej, a właśnie tam przewiduje się ich wzrost o ok. 3%. Na drugim końcu skali znaleźć się ma Connacht oraz Ulster, bo w tych rejonach ceny domów wzrosnąć mają w tym roku o 6%, natomiast w Munster o 5% i w Leinster o 4%.

Co zaznaczać będzie raport, wzrosty mogą się zmieniać, w zależności od zainteresowania nieruchomościami, ale mówi się również, że część potencjalnych nabywców, która będzie mogła pracować zdalnie, zechce uciec od wielkomiejskiego zgiełku i przeprowadzi się na tereny wiejskie oraz podmiejskie. Tu również ceny domów zaczną wzrastać, czyli rosnąć będą relatywnie szybciej od tych, z centrów miast.

Wyniki gospodarcze kraju, to kolejny element, który będzie miał wpływ na ceny nieruchomości mieszkalnych i jeżeli irlandzka ekonomia zacznie odbijać się od obecnego dna, zareaguje na to rynek mieszkaniowy, podążając za wzrostami. Brak nowych domów, bo tych oddanych będzie do użytku mniej, to też składowa wzrostu cen domów, czyli ogółem, ich przeszacowane wartości, będą w tym roku jeszcze wyższe.

Bogdan Feręc

Źr: SCSI

Polska-IE: Udostępnij
Najbardziej przygnę
Przed Irlandią ogro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian