Rynek mieszkaniowy bez zmian. Ceny domów będą rosnąć, czynsze też

Raport, który przygotowała pracownia Davy Stockbrokers i portal MyHome.ie, nie pozostawia żadnych złudzeń, a i pogrzebał nadzieje, że pandemia, zmieni coś na rynku mieszkaniowym.

Eksperci uważają, że ceny domów w tym roku nadal będą wzrastać, a powodem ma być niedobór oddawanych do użytku izb mieszkalnych. Ocenia się, iż w 2021 roku, ceny wywoławcze podniosą się na porównywalnym poziomie z roku 2020, więc o około 5 do 6 procent. W roku ubiegłym średnia cena standardowego domu podniosła się o 6,3% i miało to miejsce w ostatnim kwartale 2020 roku.

Kolejną składową wzrostu cen domów mają być znaczne oszczędności gotówkowe mieszkańców Irlandii, a co za tym idzie, zwiększenie ich możliwości kredytowych, więc i banki, prawdopodobnie podejmą większą ilość decyzji o przyznaniu kredytu.

Specjaliści z Davy Stockbrokers nie spodziewają się również, aby miało dojść do jakichś drastycznych zmian na rynku najmu mieszkań, bo tych nadal będzie brakować, wiele osób poszukiwać domów i mieszkań do wynajęcia, a na dodatek, właściciele, zechcą zapewne odrobić straty czynszowe, które w czasie pandemii, zabraniały im podnoszenia stawek za najem.

Ogólnie rzecz ujmując, na rynku mieszkaniowym, nie zmieni się w tym roku zupełnie nic, więc rok 2021, stanie się powtórką lat ubiegłych.

Bogdan Feręc

Źr: Davy Stockbrokers/ MyHome.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian