Rynek bankowy mocno się zmieni

Ulster Bank poinformował o ostatecznych terminach, w którym zakończy transakcje i zamknie swoje ostatnie działające oddziały.

Z informacji wynika, że operacje bankowe, jakie jeszcze można prowadzić za pośrednictwem Ulster Bank, zakończą się ostatecznie 31 marca tego roku, natomiast ostatnia placówka bankowa tej sieci zniknie z Irlandii 21 kwietnia 2023 roku. Do tej pory w kraju czynne są jeszcze 63 placówki tego banku, jednak po decyzji o wyjściu z Irlandii, rozpoczęło się stopniowe wygaszanie działalności i zwalnianie pracowników. Część z nich znalazła zatrudnienie w innych placówkach, a Ulster Bank zaproponował swoim pracownikom programy wsparcia w znalezieniu nowej pracy.  

31 marca klienci Ulster Bank stracą więc dostęp do gotówki, nie będą mogli realizować czeków, ani nie będą mogli korzystać z bankomatów, ale nie będą mieli dostępu do swoich kont za pośrednictwem An Post.

Do 21 kwietnia klienci Ulster Bank będą musieli również zamknąć wszystkie rachunki bieżące, przenieść je do innych domów bankowych i dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Ulster Bank zakończy też przekazywanie pieniędzy z tytułu wypłat socjalnych, a o ile klient nie dokona przeniesienia konta w okresie 30 dni od daty wypowiedzenia, jego rachunek zostanie zamrożony.

Z informacji wynika również, że do tej pory zamknięto 59% osobistych rachunków bieżących i 41% rachunków firmowych, z czego wynika, że w najbliższym czasie ruch w placówkach Ulster Bank może być bardzo duży i klienci w ostatniej chwili przenosić będą rachunki do innych banków.

Co istotne, nie ze wszystkim miejsc, gdzie obecnie działa Ulster Bank, zniknie placówka bankowa, bo część z nich przejętych będzie przez inne działające na terenie kraju banki, w tym 25 przez Permanent TSB, który chce rozwinąć swoją sieć placówek bankowych.

To nie wszystkie wiadomości z rynku bankowego, bo Bank of Ireland poinformował, że podnosi stopę oprocentowania dla kredytów hipotecznych, a stałe stawki oprocentowania dla nowych klientów wzrosną o 0,75 punktu procentowego. Oznacza to, że kredyt hipoteczny będzie droższy o 125 € miesięcznie, o ile kwota pożyczki wynosić będzie 300 000 €.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Eduardo Soares on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Informacja prasowa:
Rządowy samolot mus
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська