Ryanair zlikwiduje 3000 miejsc pracy?

Szef Ryanair zapowiedział, że firma musi dążyć do obniżenia zarobków pracowników o 20% i zamknięcia kilku kolejnych baz w Europie.

Powód, jak powiedział Michael O’Leary, jest prosty, więc brak możliwości szybkiego powrotu do wyników ekonomicznych sprzed pandemii wirusa Covid-19. Dyrektor generalny Ryanair powiedział też, iż o ile nie uda się obniżyć pensji pracowników, przełoży się to na wynik ekonomiczny, a linia musi teraz konkurować z innymi przewoźnikami w Europie.

Załoga Ryanair może zostać zredukowana o około 3000 osób, natomiast głównym powodem zwolnień będzie likwidacja baz lotniczych w Europie i poprzez zmniejszony ruch pasażerski, mniejsze zapotrzebowanie na personel pokładowy oraz obsługę naziemną.

Michael O’Leary zapewnił, że obniżki wynagrodzeń dotyczyć będą wszystkich pracowników Ryanair, więc zarówno personel latający, jak i obsługę naziemną, pracowników biur obsługi klienta i co najważniejsze, również kadry zarządzającej. By dać dobry przykład załodze i w pewien sposób przekonać do swojej decyzji, O’Leary postanowił, że jego pobory w kwietniu i maju obniżone zostaną o 50%. Obecnie szef Ryanair postawił kolejny krok i zapowiedział, że pensję o 50% niższą, pobierać będzie do końca tego roku rozliczeniowego, czyli do marca 2021 roku.

Ryanair nie spodziewa się, aby do lipca wykonywał więcej, niż jeden procent z dotychczasowej liczby lotów, a dane za pierwszy kwartał mówią, że irlandzki przewoźnik przewiózł w porównaniu do roku ubiegłego o 99,5% pasażerów mniej. Po tej informacji dosyć poważnie zareagował parkiet i akcje Ryanair na giełdzie w Dublinie zaczęły tracić na wartości.

Bogdan Feręc

Źr: Ryanair

Polska-IE: Udostępnij...
Cllr. Owen Hanley: I
Studio Dublin – 1
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish