Ryanair zamówił dodatkowe samoloty

Do tej pory władze Ryanair informowały, iż zamówiły 135 samolotów serii MAX, ale dzisiaj zamówiono kolejne Boeingi 737 MAX-8200.

Ryanair złożył zamówienie na dodatkowe 75 maszyn Boeinga, co daje łączną ilość 210 sztuk. Wcześniejsze zamówienie kosztowało irlandzkiego przewoźnika 22 miliardy dolarów, ale kwota ta, powiększy się o wartość kolejnych samolotów. Jak twierdzi Ryanair, pierwsze maszyny powinny dotrzeć do niego już w początkach 2021 roku, a kolejne dostarczane będą zgodnie z harmonogramem zamówienia.

Odnowienie floty przewoźnika trwać będzie do 2024 roku, a będzie to też zmiana jakości lotów, ponieważ samoloty 737 MAX, są bardziej przestronne, ale i bardziej oszczędne.

Ryanair jest obecnie jednym z najlepszych klientów firmy Boeing, która przez 20 miesięcy, borykała się z problemami technicznymi swoich maszyn z serii MAX, a i długo trwało, aby producent otrzymał certyfikaty dopuszczenia do lotów.

Ryanair zapowiada, iż nowe maszyny, pozwolą na zwiększenie siatki połączeń, a przewoźnik planuje również uruchomić całkiem nowe trasy do państw, gdzie do tej pory, nie był obecny. W komunikacie mówi się też, że Ryanair uzyskał rabat na maszyny, które zamówił dodatkowo.

Dyrektor generalny grupy Ryanair Michael O’Leary:

– Boeing MAX to wspaniały samolot z większą liczbą siedzeń, większą przestrzenią na nogi, niższymi taryfami, niższym zużyciem paliwa i wyznacza niesamowite standardy środowiskowe, w tym o 40% mniej hałasu i ma niższą emisję CO2. Mamy nadzieję odebrać co najmniej 50 takich samolotów w 2021 roku, pod warunkiem, że Boeing odzyska moc produkcyjną, aby je dostarczyć. Dopóki pandemia Covid-19 ogranicza podróże lotnicze, będziemy wykorzystywać nowe samoloty do zastępowania części naszej starszej floty Boeing NG, która pozostanie uziemiona do czasu powrotu popytu sprzed wprowadzenia ograniczeń Covid. Ale gdy tylko wirus Covid-19 ustąpi, a nastąpi to w 2021 r., wraz z wprowadzeniem wielu skutecznych szczepionek, Ryanair i nasze partnerskie lotniska w całej Europie, dzięki tym przyjaznym dla środowiska samolotom, szybko przywrócą na trasy, powrócą dawne rozkłady lotów, odzyskamy utracony ruch i pomożemy narodom Europy przywrócić ich przemysł turystyczny i przywrócić młodym ludziom pracę w miastach, na plażach i ośrodkach narciarskich w UE.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Kiedy w Irlandii poj
Łukasz Tygerski: Sw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian