Ryanair zamknie kolejne bazy

Irlandzki przewoźnik poinformował, iż podjął już decyzję o zamknięciu kolejnych baz oraz o redukcji pracowników, co jest realizacją wcześniej zapowiadanych planów oszczędnościowych Ryanair.

Jeszcze przed końcem wakacji zamknięta zostanie baza Ryanair na lotnisku Frankfurt Hahn, a prawdopodobnie także bazy na lotnisku Berlin Tegel i w Düsseldorfie. Decyzja ma związek z odrzuceniem przez tamtejszy personel latający propozycji obniżenia pensji, co ma przełożyć się na poprawę kondycji finansowej przewoźnika.

Do tej pory Ryanair nie ujawnia, ile osób może stracić pracę w Niemczech, ale możliwa jest redukcja nawet kilkudziesięciu procent z obecnie zatrudnionej załogi, głównie pilotów.

W oświadczeniu Ryanair czytamy, że oszczędności są obecnie niezbędne, ponieważ problemy powodowane przez pandemię koronawirusa, ale też obowiązujące przepisy dotyczące lotów międzynarodowych, znacznie zmniejszyła się ilość pasażerów, co z kolei wpływa na wynik finansowy irlandzkiej linii budżetowej.

Ryanair:

– Musimy przejść do alternatywnych środków, aby zapewnić oszczędności, co niestety będzie oznaczać zamykanie baz i zwolnienia.

Wcześniej przeprowadzane były rozmowy w innych bazach, ale ogółem 70% pilotów linii, nie wyraziło zgody na obniżenie ich wynagrodzeń. To z kolei przyczyniło się do decyzji o zamykaniu baz oraz zwolnień tamtejszych załóg. Bez specjalnych problemów sprawy potoczyły się w Irlandii, bo na wyspie, Ryanair rozmawiał z pilotami z pominięciem związków zawodowych, co w konsekwencji uchroniło Zieloną Wyspę przed likwidacją baz i zwolnieniami.

W przypadku niemieckich pilotów i personelu latającego linia ma nadzieję, że strona związkowa Vereinigung Cockpit, co nawiasem mówiąc, zapowiada, wróci do stołu rokowań, a to pozwoli na uratowanie dużej części stanowisk.

Bogdan Feręc

Źr: Ryanair/ Vereinigung Cockpit

Polska-IE: Udostępnij...
W styczniu nowy poda
PODAWALI SIĘ W MEDI
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish