Ryanair wzywa do wprowadzenia w Irlandii zasad z UE

Szef Ryanair od początku pandemii był krytykiem zasad, jakie wprowadził w tej kwestii irlandzki rząd, a teraz wzywa ten, aby zrobił w kraju porządek.

Po opublikowaniu nowych zasad podróżowania, jakie wejdą w życie w piątek o północy, Michael O’Leary potępił i skrytykował ponowne wprowadzenie tak drastycznych ograniczeń podróży, chociaż nie obowiązują one prawie nigdzie indziej. Szef Ryanair podkreślił, że decyzje irlandzkiego rządu, mogą stawać w sprzeczności z unijnymi przepisami o swobodnym przepływie osób, gdyż praktycznie w całym bloku, do podróży międzynarodowych, wystarcza Digital Covid Certificate i negatywny test PCR, bez żadnych dodatkowych obciążeń z tego tytułu.

Najwięcej zarzutów Michael O’Leary miał do jednego ze sformułowań, jakie użyte zostało w nowych zasadach, a chodzi o słowo „profesjonalne”, chociaż nieokreślone jest, kto taki test ma przeprowadzić. W związku z tym domyślać się jedynie można, że test antygenowy, bo to on jest tutaj głównym powodem niepokoju, nie może wykonany być samodzielnie, a należy zrobić go w ośrodku medycznym, który potwierdzi autentyczność i wynik badania.

To jednak wprowadza zamęt, bo brak jest szczegółów w tym zakresie, gdyż ani pracownicy linii lotniczych oraz operatorzy statków morskich i promów, ani urzędnicy graniczni, nie wiedzą, „co oznacza, profesjonalnie wykonany test antygenowy”.

Jak wyraził się dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary, „to najnowszy gobbledygook (nonsens / nieścisłość) rządu i NPHET”.

Michael O’Leary:

– Jak pracownicy linii lotniczych lub kontroli granicznej mają rozumieć, czym jest lub, jak wygląda profesjonalnie wykonany test antygenowy, skoro ani Chief Medical Officer (naczelny lekarz kraju), ani rząd nawet go nie zdefiniowali? Nie ma żadnych korzyści medycznych ani zdrowotnych, wymagając od zaszczepionych obywateli UE dostarczenia negatywnych testów antygenowych lub testów PCR przed ich przybyciem do Irlandii.

Kontynuując swoją wypowiedź, O’Leary podkreślił, że od 1 lipca, w całej Unii Europejskiej obowiązuje Digital Covid Cert i test PCR, co jest wystarczającym potwierdzeniem możliwości wejścia na pokład samolotu i lotu do wybranego miejsca.

Michael O’Leary:

– Ryanair wzywa rząd do porzucenia tego ostatniego niechlujstwa NPHET i powrotu do prostego oraz łatwo rozumianego systemu, stosowanego przez większość państw UE, który chroni swobodny przepływ obywateli Unii Europejskiej, pod warunkiem przedstawienia jedynie unijnego DCC lub negatywnego wyniku testu PCR.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sektor opieki nad dz
Kryzys na granicy. Z
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська