Ryanair wezwał KE do zakończenia pomocy państwowej dla Air France

Ryanair, największa europejska linia lotnicza, wezwała w środę 10 lutego Komisję Europejską do odrzucenia planów dalszej dyskryminacyjnej pomocy państwa ze strony francuskiego rządu dla Air France. 

Ta chronicznie nieefektywna linia lotnicza, czytamy w oświadczeniu irlandzkiego przewoźnika, otrzymała już pakiet dotacji o wartości 7 mld euro w 2020 r. i nie powinna otrzymywać dalszego wsparcia rządowego.

W przypadku kolejnego olbrzymiego i nielegalnego, w ocenie Ryanair, dofinansowania pomocy państwa, należy zastosować skuteczne środki zaradcze, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku francuskim i chronić interesy francuskiego konsumenta / gościa. Musi to obejmować rezygnację Air France ze znacznej liczby miejsc do startów i lądowań na kluczowych francuskich lotniskach, w tym Paris Charles De Gaulle, Paris Orly i Lyon.

Ryanair jest gotowy do obsługi części lub całości tej przepustowości (jeśli zostanie ogłoszony konkurencyjny przetarg na ich przydziały), aby zapewnić znaczącą konkurencję i wybór w porównaniu z Air France oraz pomóc francuskim pasażerom / gościom uzyskać dostęp do niższych taryf.

Rzecznik Ryanaira powiedział:

– UE musi położyć kres tej powodzi dyskryminujących wielomiliardowych ratunków dla nieefektywnych starszych linii lotniczych, które zakłócą jednolity rynek europejski i eliminują uczciwą oraz skuteczną konkurencję. Komisarz Vestager musi być zdecydowana w rozmowach z rządem francuskim. Albo Air France nie otrzyma pomocy państwa, albo należy wprowadzić odpowiednie środki zaradcze, aby zapewnić uczciwe i równe szanse wszystkim liniom lotniczym w Europie. Musi to obejmować rezygnację Air France z przepustowości kluczowych francuskich lotnisk, do 24 dziennie na lotnisku Paryż Orly, natomiast przywoływane w niektórych doniesień mediów nie wystarczy, a Komisja musi iść dalej. Ryanair jest gotowy zapewnić konkurencję, wybór i tanich podróży, na które zasługują francuscy konsumenci / goście.

Opr: Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Ryanair

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Fat Thursday / Tłus
Irlandia trzecia w r
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian