Ryanair przewiduje kolejne zawieszenia tras. Dublin na liście

Linie lotnicze w całej Europie działają w mocno ograniczony sposób, a ostatnie decyzje rządów, pogłębiają kryzys lotniczy.

Dzieje się tak we wszystkich państwach Unii Europejskiej, gdzie przewoźnicy ogłaszają częściową likwidację i zawieszenia lotów, ale i zwolnienia pracowników. Ma to również odbicie na irlandzkiej wyspie, bo i tu przewoźnicy działają ostatkiem sił, a Ryanair, który próbował do tej pory ratować swoje połączenia, zaczyna walczyć o przetrwanie.

Niedawno dowiedzieliśmy się o zawieszeniu lotów z lotnisk Cork, Shannon i Knock, a teraz pojawiła się jeszcze gorsza informacja, która ma związek z wynikiem finansowym firmy.

Ruch w Ryanair obniżył się w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku o 80% i irlandzka linia lotnicza przewiozła zaledwie 17 mln pasażerów, a to oznacza stratę w wysokości 197 mln €. Jak dodaje się w informacji, powodem było uziemienie 99% floty przewoźnika, co miało miejsce od połowy marca do końca czerwca. Obecnie Ryanair, nie spodziewa się, by sytuacja, szybko wróciła do normy, nawet w przypadku wprowadzenia w Europie nowego systemu ostrzeżeń, który zezwalać będzie na podróżowanie do niektórych państw bez dwutygodniowej kwarantanny.

Jak dodają władze przewoźnika, nałożone ograniczenia, spowodowały silne spadki w podróżach międzynarodowych, przede wszystkim w Europie Środkowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii Austrii, Belgii oraz w Portugalii. Również październik dał się we znaki irlandzkiej linii, która obserwowała znaczny spadek rezerwacji, a „istotnie mniej rezerwacji dokonano na listopad i grudzień”.

Jak zapewnia dyrektor finansowy Neil Sorahan w Ryanair, firma jest w stałym kontakcie ze wszystkimi portami lotniczymi w Europie i stara się wypełniać luki, jakie powstają na trasach, z których wycofują się inni przewoźnicy, ale i to działanie, nie musi oznaczać sukcesu. Dyrektor Neil Sorahan zapowiedział również, iż o ile sytuacja nadal przedstawiać się będzie tak, jak dzieje się to obecnie, to należy spodziewać się kolejnych decyzji o czasowym zawieszeniu lotów, w tym tych z i do Dublina.

Neil Sorahan:

– Nie możemy wykluczyć zamykania i otwierania tras, a Dublin jest niestety jedynym lotniskiem, z którego teraz latamy zgodnie z zimowym rozkładem. Polecimy z powrotem do Cork, Shannon i Knock w okresie świątecznym, ale bez stałej bazy. Mamy nadzieję, że latem przyszłego roku uda nam się ponownie otworzyć bazy, jeśli rząd pokaże bardziej konstruktywne podejście do problematyki lotnictwa i systemu sygnalizacji świetlnej w UE. Irlandia odpowiada za około 6% naszej działalności, a samoloty to aktywa mobilne.

Dyrektor Sorahan dodał, że obecnie, Ryanair, nie ma w planach przejęć innych linii lotniczych, nawet tych upadających, chociaż nie można wykluczyć takich decyzji w przyszłości. Zdaniem Neila Sorahana, linia postawi raczej na rozwój własnej floty i poszerzenie oferty lotów, niż zdecyduje się na przejmowanie linii lotniczych i ich pasażerów.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Firmy farmaceutyczne
W Irlandii mamy hisz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian