Ryanair przegrał w sądzie

The High Court w Dublinie orzekł, iż Ryanair, nie miał racji, składając pozew przeciwko Irlandii.

Linia lotnicza Ryanair, od chwili wprowadzenia ograniczeń dotyczących podróży, kwestionowała zasady nakreślone przez irlandzki rząd, co skutkowało wniesieniem pozwu przeciwko państwu. Ograniczenie podróży, a ściśle rzecz ujmując wprowadzenie tzw. zielonej listy, ograniczyło możliwość swobodnego podróżowania po Europie, chociaż takich obostrzeń nie wprowadziły inne kraje należące do UE lub ograniczenia były innego typu. Przewoźnik argumentował, że irlandzkie przepisy, są niewspółmierne do zagrożenia, a i zbyt głęboko ingerują w prawa pasażerów i linii lotniczych.

Wnosząc sprawę do sądu, Ryanair miał nadzieję uzyskać wyrok na swoją korzyść, więc pozwolenie na prowadzenie przewozów pasażerskich z i do Irlandii, ale bez obecnie obowiązujących ograniczeń.

Niestety, sędzia Garrett Simons wydając wyrok, stwierdził, iż opierając się na danych o zachorowaniach oraz na przepisach o funkcjonowaniu kraju w sytuacjach nadzwyczajnych, zmuszony jest odrzucić pozew Ryanair, jako pozbawiony podstaw.

Sędzia Garrett Simons:

– Rząd jest uprawniony, sprawując władzę wykonawczą, do udzielania takich porad opinii publicznej.

Ma więc też prawo, działając w zakresie swoich uprawnień, do czasowego nakładania wszelkich ograniczeń, jakie wydają się niezbędne, do utrzymania porządku i bezpieczeństwa, również w zakresie zdrowia publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Departament Zdrowia
Czcze obietnice mini
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian