Ryanair pozwie irlandzki rząd?

Irlandzka linia lotnicza Ryanair zasugerowała, iż gotowa jest pozwać do sądu irlandzki rząd, a będzie mieć to związek z tzw. zieloną listą oraz ograniczeniami podróży międzynarodowych w ramach Unii Europejskiej.

Wg Ryanair, ograniczenia, jakie wprowadzone zostały przez gabinety Leo Varadkara i utrzymane przez rząd Micheála Martrina, nie mają związku z postępowaniem opartym na demokracji. Tym samym Ryanair zagroził, że pozwie rząd do Sądu Najwyższego, jeśli nie rozszerzy „zielonej listy” bezpiecznych krajów o Wielką Brytanię i 27 państw członkowskich UE.

Pismo w tej sprawie trafiło na biurko premiera Micheála Martina już w ubiegłym tygodniu, a w liście zapowiadane są kroki prawne, przeciwko gabinetowi, o ile w dokumencie, nie znajdą się kraje, w których ryzyko zakażenia jest niskie. Wg dyrektora naczelnego Ryanair Eddiego Wilsona, rząd dostał od irlandzkiego przewoźnika siedem dni na zmianę swojej decyzji i rozszerzenie listy państw, z których powroty do Irlandii, nie są objęte 14-dniową kwarantanną.

W dokumencie wymienia się m.in. Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię oraz Niemcy, więc kraje, do których Ryanair realizuje zazwyczaj najwięcej połączeń.

W tej sprawie irlandzką linię budżetową reprezentuje adwokat Arthur Cox i powiedział, iż „rządowe ograniczenia w podróżowaniu, nie podlegały demokratycznym zabezpieczeniom, kontroli i równowadze, czyli narzędziom, nieodłącznie związanym konstytucyjnie z wymaganym procesem stanowienia prawa, a przewidzianym w Konstytucji Republiki Irlandii, ponieważ zostały wprowadzone pozaustawowo, czyli bez odpowiednich regulacji prawnych”.

Jeżeli pozew trafi do Sądu Najwyższego, Irlandia stanie się pierwszym państwem w Europie, w którym prywatna firma, pozywa rząd kraju, a ten wprowadził ograniczenia w podróżowaniu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Wzrasta ilość zaka
Minister ostrzega pr