Ryanair podjął decyzję. Zamyka dwie bazy w Irlandii i jedną we Francji

Do tej pory linia lotnicza Ryanair, zastanawiała się, czy zamknąć swoje bazy w Irlandii i próbowała uniknąć tej decyzji, ale ze względu na ograniczenie ilości lotów, bazy w Cork oraz Shannon, zostaną jednak zamknięte.

Rozkład lotów Ryanair okrojony został o 40%, a z tego wynika, że linia, nie potrzebuje już takiej ilości pracowników we wszystkich swoich bazach na terenie Republiki. W związku z tą decyzją irlandzki przewoźnik zapowiedział zwolnienia pracowników, ale część odeśle na zwolnienia tymczasowe i urlopy bezpłatne.

Jedyną pocieszającą informacją jest ta, iż zamknięcie baz zaplanowano na okres zimowy, a wiosną przyszłego roku, o ile sytuacja epidemiologiczna w Europie zacznie się stabilizować, przywróci funkcjonowanie swoich baz w Cork i Shannon.

Dodatkowo poinformowano, że klienci Ryanair, ponownie anulują rezerwacje lub przenoszą je na terminy wiosenne, co spowodowane jest wzrastającą ilością zakażeń koronawirusem i wprowadzaniem dodatkowych ograniczeń w krajach Unii Europejskiej. Najwięcej rezerwacji odwołano na listopad oraz grudzień tego roku, ale powoli zaczyna się też tak dziać w przypadku stycznia 2021. W sezonie zimowym klienci Ryanair będą mogli korzystać z 65% tras, jakie proponowano rok wcześniej i dotyczy to całej Europy.

Na domiar złego Grupa Ryanair potwierdziła, że zamknie też swoją bazę we francuskiej Tuluzie i ograniczy ilość pracowników w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii oraz w Austrii.

Dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary:

– Chociaż bardzo żałujemy, że te zimowe cięcia w rozkładzie lotów zostały na nas wymuszone przez złe zarządzanie unijnymi podróżami lotniczymi, również przez irlandzki rząd, nadal koncentrujemy się na utrzymaniu tak dużego harmonogramu, jakim możemy rozsądnie operować, aby nasze samoloty, nasi piloci i personel pokładowy byli zatrudnieni, przy jednoczesnej minimalizacji utraty miejsc pracy. Biorąc pod uwagę skalę tych cięć, nieuniknione jest, że tej zimy wprowadzimy więcej urlopów bezpłatnych i podzielimy się pracą w tych bazach, w których uzgodniliśmy skrócenie czasu pracy i obniżki płac, ale jest to lepsze działanie w skali krótkoterminowej niż masowa, bezpowrotna utrata miejsc pracy. Niestety, będzie więcej zwolnień w niewielkich bazach, przede wszystkim personelu pokładowego, gdzie nadal nie osiągnęliśmy porozumienia w sprawie czasu pracy i obniżek wynagrodzeń, co jest jedyną alternatywą.

Aktualnie obciążenie samolotów Ryanair wynosi 70%, co oznacza znaczny spadek ilości pasażerów. Rok wcześniej o tej porze współczynnik wypełnienia maszyn tego przewoźnika pasażerami przekraczał 96%. Irlandzka linia budżetowa poinformowała również, że w przyszłym roku rozliczeniowym, spodziewa się przewieźć ok. 38 milionów pasażerów, ale prognozy mogą zostać zmienione, jeżeli poszczególne państwa, wprowadzać będą kolejne blokady lub zakazywać ruchu międzynarodowego.

Bogdan Feręc

Źr: Ryanair/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Jaka będzie zima 20
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian