Ryanair odbija się od dna

Już w końcówce ubiegłego roku widać było, że irlandzki przewoźnik lotniczy zaczyna odrabiać zaległości i zmniejsza stratę, a zapowiada się, że ten rok będzie dla Ryanair jeszcze lepszy.

Ma na to wpływ stale rosnąca ilość przewożonych pasażerów, chociaż do ideału jeszcze bardzo daleko, a straty, wciąż są odnotowywane. Za trzy ostatnie miesiące ubiegłego roku Ryanair zanotował stratę w wysokości 96 mln €, co można określić, jako wynik bardzo dobry, gdyż w analogicznym okresie roku 2020, strata przewoźnika wynosiła 321 mln €.

Sektor lotniczy w kraju widzi duże zmiany, bo znoszenie kolejnych ograniczeń, przyczyniło się do zwiększenia poziomu podróży samolotami, a taka sytuacja ma też miejsce w Europie i na świecie.

Wg danych, jakie podaje Ryanair w okresie rok do roku, ilość pasażerów wzrosła o 286%, co daje powody do zadowolenia, ale i pokazuje, że trend wzrostowy zostaje utrzymany.  W omawianym okresie wzrósł także współczynnik obciążenia lotów i wynosił od października do grudnia 2021 roku 84%, co także uważa się za dobry prognostyk na przyszłość.

Przychody Ryanair wyniosły w tym czasie 1,47 mld €, czyli wzrost wynosi 136% w porównaniu rok do roku, chociaż wynik grudniowy, obniżył nieco wyniki osiągane przez Ryanair, bo spadek z grudnia, wpłynął na ogólny wynik w ilości przewiezionych pasażerów.

Podobnie było w styczniu tego roku, gdyż przepustowość lotów obniżyła się o 33% i ruch pasażerski wyniósł 6, a nie prognozowany 10 milionów.

Ryanair mówi też o dobrych perspektywach na najbliższe miesiące, a to za sprawą samych klientów, którzy dokonują znacznie większej ilości rezerwacji, niż miało to miejsce rok wcześniej. Krzywa rezerwacji wciąż rośnie, chociaż powoli, ale mówi się też, że klienci wyczekują obecnie do ostatniej chwili, wciąż obawiając się wprowadzenia jakichś nowych ograniczeń, głównie w państwach docelowych dla ich podróży. Ryanair dodał, że w najbliższych miesiącach, jego ruch pasażerski, wymagać będzie stałej stymulacji, by znaleźć znacznie większą grupę odbiorców usług, co może oznaczać, że pojawi się w najbliższym czasie znacznie więcej promocji.

Bogdan Feręc

Źr: Ryanair

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
An Post podniesie ce
Uśpiona Europa musi