Ryanair może się cieszyć. Decyzja ponownie okazała się trafna

Ryanair, czyli największa europejska linia lotnicza, podpisała 3 grudnia 2020 r. umowę na zakup nowych samolotów Boeing 737 MAX-8200.

Do tej pory umowa pozostawała w zawieszeniu, ponieważ amerykański producent, borykał się z problemami technicznymi tych maszyn, ale to już jest przeszłością, ponieważ Boeing otrzymuje od władz lotniczych zezwolenia na rozpoczęcie lotów komercyjnych samolotami 737 serii MAX. Tak też dzieje się w Irlandii, bo i Irlandzki Urząd Lotniczy (IAA), idąc za przykładem Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE (EASA), zezwolił na prowadzenie operacji lotniczych Boeinga 737 MAX w jej przestrzeni powietrznej i poza nią.

Dzieje się tak po 22 miesiącach, przez które amerykański producent likwidował problemy techniczne w maszynie, a jak wynika z badań oraz niezliczonej ilości testów, wszystkie zostały naprawione i urządzenia sprawiające kłopoty, są już bezpieczne i w pełni sprawne.

Pozwolenie na rozpoczęcie lotów 737 MAX w Irlandii, z zadowoleniem przyjęło Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów, ale nie tylko ono, bo i rodzimy irlandzki przewoźnik. Ryanair spodziewa się, że teraz, dostawy zaczną być realizowane, gdyż zniknęły ostatnie przeszkody, jakie opóźniały sam proces produkcji samolotów MAX, jak i zabraniały dostaw do klientów. W tym roku do Ryanair trafić ma kilkanaście nowych maszyn MAX-8200, a pełna realizacja kontraktu, na ponad 110 samolotów z tej serii, zakończy się w dwa lata.

Ryanair, o czym już wcześniej informowaliśmy, wykorzystał okazję, już drugi raz, i kiedy wiele linii lotniczych anulowało swoje zamówienia na MAX-y, rozpoczął negocjacje z Boeingiem. Wtedy, udało się wynegocjować atrakcyjne w ocenie irlandzkiego przewoźnika ceny, co dało spore oszczędności.

Obecnie Ryanair czeka na rozpoczęcie dostaw, a nowe samoloty Boeing 737 MAX-8200, pojawią się na irlandzkich lotniskach jeszcze przed końcem roku.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/Reuters/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Obywatele Irlandii p
Zaszczepiono już po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian