Ryanair mocno uderza w rząd

Dyrektor generalny Ryanair Eddie Wilson zapowiedział, że firma, którą reprezentuje, zawiesi loty na niektórych trasach, a powodem są decyzje rządu.

Wilson stwierdził, że czasowej likwidacji doczekać się mogą trasy do Rzymu, Paryża, Brukseli oraz Wiednia, a chodzi o wprowadzenie przez rząd obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych przybywających z Włoch, Francji, Belgii, a także Austrii. Jak dodał dyrektor Wilson, samoloty na tych trasach latają obecnie prawie puste, a na to Ryanair, nie może sobie pozwolić, więc naturalną decyzją będzie czasowe wyłączenie tych połączeń.

Jakby te argumenty były dla rządu niewystarczające, Ryanair podkreśla, że Unia Europejska, przeciwna jest wprowadzaniu obowiązkowej kwarantanny w hotelach dla obywateli UE, więc i to wykorzystuje irlandzki przewoźnik, twierdząc, iż Dublin, staje w wyraźniej opozycji do opinii Brukseli.

Kontynuując swoją wypowiedź, Eddie Wilson dodał, iż hotelowa kwarantanna dla podróżnych z UE, jest najzwyczajniej w świecie nieskuteczna, bo wybierają oni trasy do Belfastu, a przez otwartą granicę Irlandii Północnej z Republiką, pomijają ten środek zabezpieczający.

Eddie Wilson powiedział:

–  To tak, jakby nikt w Departamencie Zdrowia nie zrobił matury z geografii. Istnieje ląd, przez który przemieszczają się miliony ludzi, na którym nie można wymusić kwarantanny, a ludzie mogą przemieszczać się drogami i koleją przez granice lądowe. Każdy, kto chce przylecieć do Dublina na przykład z Brukseli, która jest teraz na liście, może po prostu wskoczyć do pociągu i jechać godzinę w dół drogi do Amsterdamu, a stamtąd przylecieć na wyspę z pominięciem kwarantanny, o ile poleci do Belfastu. Jest całkowicie nie do zaakceptowania i na tym polega skandal. Departament Zdrowia wprowadził system kwarantanny, który nie działa i jest to tylko chwyt PR, niszczący jednocześnie komunikację. Jeśli wprowadzisz obowiązkową kwarantannę hotelową, ludzie nie będą rezerwować tych tras i nikt nie pojawi się na loty, więc nie mamy innego wyjścia, jak anulować te trasy. Dlatego w ciągu najbliższych kilku tygodniach będziemy odwoływać wszystkie loty, które obecnie obsługujemy, które zostały objęte obowiązkową kwarantanną, w tym z Rzymu, Paryża, Brukseli i Wiednia. Tak więc nikt nie będzie mógł dostać się na przykład do Brukseli i z Brukseli Ryanairem, a ludzie, którzy chcą lecieć z Brukseli do Dublina, co będą robić? Pójdą inną drogą i tak wsiądą do samolotu. Tego właśnie nikt w tym wszystkim nie widzi. Dlaczego mielibyśmy latać do Dublina, skoro nikt nie zamierza zarezerwować lotu do Irlandii przebyć 14-dniową kwarantannę, skoro po prostu może się po niej poruszać? Oczywiście będziemy obsługiwać loty z Belfastu. A Ryanair, ma możliwość przeniesienia samolotu w inne miejsce.

Dyrektor Ryanair powiedział również, że nie spodziewa się, aby linia zatrudniła w szybkim czasie, wszystkie osoby, które poprzez pandemię straciły pracę. Nawet w przypadku zniesienia zakazów i ograniczeń w podróżach, do pracy nie wróci ok. 30% załogi. Dodatkowo, o ile rząd w Dublinie nadal będzie rzucać takimi pomysłami, powrót irlandzkiej części załogi do pracy, opóźni się jeszcze bardziej.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij
Czy minister Donnell
Penneys przetrwa, al
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian