Ryanair krytykuje „Zieloną listę”. Czy gabinet premiera Martina jest złośliwy?

Po opublikowaniu tzw. zielonej listy państw, z których po powrocie, nie trzeba stosować dwutygodniowej izolacji, odezwały się fora internetowe, które wylały wiadra pomyj na rząd.

Krytyka mieszkańców Irlandii to jedna kwestia, bo jest też kolejna, więc rodzimy przewoźnik lotniczy, czyli Ryanair, który także w ostrych słowach mówi o rządowym planie „wolnych” podróży. Władze Ryanair uznały rządowy dokument za „bezużyteczny i idiotyczny”, a także przedstawiły dowody, by słowa miały podstawę.

Chodzi np. o Monako, do którego można polecieć z Irlandii wyłącznie przez francuską Niceę, ale Francja, nie znalazła się na „zielonej liście”, więc podróżny z Monako, tak czy inaczej, będzie musiał poddać się izolacji po powrocie na wyspę.

Lista ojca Teda”, jak mówi o rządowej „zielonej liście” Ryanair, nie może zostać uznana za dokument poważny, bo gabinet Micheála Martina ustawił ją w taki sposób, że część lotów odbywa się przez państwa, co do których ta nie ma zastosowania, więc pasażer zmuszony jest do podania się izolacji.

Ryanair dodaje, że już po opublikowaniu listy 15 państw, z których ludzie mogliby wjechać do kraju bez dwutygodniowej kwarantanny, a wybranych ze względu na niższe lub równe wskaźniki infekcji, nie odnotowano zwiększonego zainteresowania rezerwacjami. W tym przypadku chodzi głównie o Monako, Gibraltar, Grenlandię i San Marino, bo m.in. te miejsca, znalazły się na „zielonej liście”. Władze irlandzkiej linii lotniczej dodają, że do żadnego z tych miejsc, nie można z Irlandii lecieć bezpośrednio, a loty są w tych przypadkach realizowane przez kraje, które nie znalazły się w rządowym dokumencie.

Jak podkreśliła rzeczniczka Ryanair, „lista jest całkowicie bezużyteczna”.

*

Rząd kolejny raz postąpił, jak chciał i nie ma to nic wspólnego z działaniami na rzecz zdrowia publicznego ani poprawą sytuacji gospodarczej w kraju, a można nawet pokusić się o podejrzenie, że działa złośliwie, a przynajmniej z pełnym wyrachowaniem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Szkoły, żłobki i
WHO o szczepionkach
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish