Ryanair chce wyjaśnień od rządu. „Blokady, nie pozwalają pozbyć się wirusa”

Rodzimy irlandzki przewoźnik stał się w ostatnich dniach bardzo aktywny informacyjnie, bo to i dane o opóźnieniach, o ruchu lotniczym, a teraz, prognozy na przyszłość i co chyba ważniejsze, zarzuty wobec irlandzkiego oraz brytyjskiego rządu.

Zacznijmy od prognoz przewozowych i Ryanair obniżył swoją prognozę ruchu lotniczego do 21 marca tego roku z 35 mln do 26 – 30 milionów przewiezionych pasażerów. To z kolei przełoży się na dochody linii, a i będzie miało bezpośredni wpływ na pracowników, których zatrudnia obecnie.

Wg irlandzkiej linii lotniczej, ważne jest również, aby władze krajowe, w odpowiedni sposób walczyły z pandemią, więc skoro dostępna jest już szczepionka, pyta, dlaczego tak mała ilość osób w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republice Irlandii, została zaszczepiona?

Przewoźnik dużo uwagi poświęca gabinetowi w Dublinie, a i wzywa, aby podawanie szczepionki zostało przyspieszone, co pozwoli na opanowanie wirusa. Irlandię, Ryanair porównuje do Danii, która ma podobną do irlandzkiej populację, bo i tam mieszka ok. 5 milionów osób. Dania, jak podkreśla przewoźnik, zaszczepiła już 40 000 obywateli i stało się to do 6 stycznia 2021 roku, natomiast Irlandia, miała wtedy zaszczepionych zaledwie 4000 osób, co jest wynikiem dziesięć razy niższym.

W tej sprawie wypowiedział się rzecznik Ryanair, który stwierdził:

WHO mówiło wcześniej, że rządy powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć brutalnych blokad, ponieważ blokady, „nie pozwalają pozbyć się wirusa”. Irlandzkie ograniczenia podróży związane z Covid-19 są już najbardziej rygorystyczne w Europie, więc te nowe ograniczenia lotów są niewytłumaczalne i nieskuteczne, gdy Irlandia nadal prowadzi otwartą granicę między Republiką a Irlandią Północną. Ponieważ trzecia blokada Irlandii nie pozwoli pozbyć się wirusa Covid, na irlandzkim rządzie spoczywa obowiązek przyspieszenia wprowadzania szczepionek, a rząd duński, z podobną 5-milionową populacją, zaszczepił już 10 razy więcej obywateli niż Irlandia. To pokazuje, że potrzebne są działania nadzwyczajne, aby przyspieszyć szczepienia na Covid w Irlandii. NPHET (irlandzki Zespół ds. Zdrowia Publicznego), który naszym zdaniem źle zarządzał wieloma aspektami irlandzkiej odpowiedzi Covid (maski na twarz, testy i śledzenie, podróże międzynarodowe, domy opieki i zakłady mięsne), powinien teraz publikować codzienne raporty dotyczące liczby szczepionek podanych w Irlandii i wyjaśnić, dlaczego nadal pozostają poniżej wskaźników szczepień w innych krajach UE o podobnej wielkości. Szczepienia, zamiast blokad są wyjściem z kryzysu wywołanego przez Covid-19, a im szybciej NPHET podejmie działania na rzecz przyspieszenia tempa wprowadzania szczepionek w Irlandii, tym lepiej.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Ryanair

Polska-IE: Udostępnij
Nie chcą się szcze
Prof. Mirosław Maty
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian