Ryanair będzie przynosić straty. Zyskają klienci linii

W tym roku budżetowym irlandzki przewoźnik Ryanair spodziewa się dużych strat, a i przyszłość firmy nie rysuje się w różowych barwach, czytamy w raportach na stronie linii.

W kończącym się roku rozliczeniowym Ryanair zanotował 13% zysk operacyjny, a to oznacza, że do kasy firmy wpłynął dodatkowy 1 mld €. To niestety koniec dobrych informacji, ponieważ w do początku kwietnia, przewoźnik obsłużył zaledwie 1% regularnych lotów ze swojego rozkładu. Wg Ryanair, nie jest to dramatyczna sytuacja dla firmy, ale jako przedsiębiorstwo budżetowe, musi kierować się wynikiem ekonomicznym, więc liczyć każde wpływające i wydawane euro.

Obecnie Ryanair chce pokazać inwestorom, że ma odpowiednie środki, aby przetrwać kryzys wywołany koronawirusem, jednak konieczne są oszczędności. Te uzyska przewoźnik poprzez redukcję etatów załóg pokładowych i pilotów, ale i poprzez obniżenie swoim pracownikom pensji o 20%. Takie działanie pozwoli utrzymać ceny biletów na niskim poziomie, a co się z tym łączy, mieć nadzieję, że podróżni wybierać będą właśnie tę linię.

Do końca czerwca Ryanair wygeneruje stratę w wysokości przekraczającej 200 mln €, przynajmniej tak wynika z wyliczeń, a będzie to wywołane zmniejszonym ruchem pasażerskim i obniżkami cen biletów lotniczych. Irlandzki przewoźnik spodziewa się również, że w tym roku przewiezie do 80 mln pasażerów, chociaż już wcześniej cel przewozów pasażerskich obniżony został do 100 mln osób. Co ciekawe, w ubiegłorocznych planach dotyczących przewozów pasażerskich w 2020 roku, zawarta została prognoza, iż Ryanair przetransportuje 154 mln osób, jednak założenia musiały zostać zmienione przez ogólnoświatową pandemię.

W oświadczeniu Ryanair znalazły się też stwierdzenia:

Cały rok 2021 będzie trudny dla Grupy Ryanair, ponieważ linie lotnicze ciężko pracują nad powrotem do regularnych lotów po kryzysie Covid-19. Gdy spojrzymy w przyszłość, w kolejnym roku pojawią się znaczące możliwości dla utrzymania niskiego kosztu przelotów i modelu wzrostu Ryanair, ponieważ konkurenci kurczą się, upadają lub są przejmowani przez rządowe fundusze ratunkowe.

Z zapowiedzi wynika więc, że Ryanair będzie próbował odbudować swoją dawną pozycję na rynku, konkurując z innymi przewoźnikami cenami biletów, a to oznacza, że będziemy latać taniej.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Ryanair

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish