Ryan chce przeprowadzenia śledztwa

Irlandzki minister transportu Eamon Ryan ma wezwać Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair na Białorusi.

Na dzisiejszej konferencji z Międzynarodowym Forum Transportu Ryan stwierdził, że potrzebne jest szczegółowe dochodzenie w tej sprawie, a i wezwał władze Białorusi, by natychmiast uwolniły Romana Protasiewicza i Sofię Sapegi.

Minister Eamon Ryan:

– Niedopuszczalne działania władz Białorusi zagroziły życiu pasażerów i załogi. Wzywamy do przeprowadzenia przejrzystego i niezależnego śledztwa w sprawie incydentu przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Myślę, że potrzebujemy pełnego zbadania tej sprawy i dokładnego dochodzenia. Będziemy szukać dochodzenia na podstawie artykułu 55E Konwencji Rady (ICAO). Rozumiem, że będzie to pierwsze takie dochodzenie. Spodziewalibyśmy się, że nastąpi to pod koniec czerwca. Myślę też, że jest ważne, aby było dokładne, niezależne i wszechstronne. Dla dobra wszystkich musimy wiedzieć, co się stało, bo jest to bardzo poważnym incydentem. Rząd irlandzki bardzo jasno określił, w jaki sposób potępiamy ten incydent i wzywamy do natychmiastowego uwolnienia dwóch zatrzymanych osób.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Cel raczej nie zosta
LOT PRZEDŁUŻA MOŻ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian