Ruszy program darmowych testów chorób przenoszonych drogą płciową

HSE poinformowało, że już w styczniu 2022 roku, rozpocznie program nieodpłatnego udostępniania testów, które wykrywają choroby przenoszone drogą płciową.

W Irlandii z roku na rok rośnie ilość zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc wzorem brytyjskim i tamtejszych służb medycznych, postanowiono, by taki sam program, chociaż w ograniczonej ramami czasowymi wersji, uruchomić też tutaj. Zestawy do samodzielnego testowania przesłane zostaną do trzech miast, a tymi będą Dublin, Cork i Kerry, gdzie ilość zakażeń wyraźnie kontrastuje ze średnią krajową.

Od stycznia osoby z wymienionych miast, będą mogły otrzymać zestawy do testowania kilku chorób płciowych, w tym zapalenia wątroby typu B oraz C, a wykrywają również kiłę, HIV, chlamydię i rzeżączkę.

Darmowe testy będzie można otrzymać w wyznaczonych przez HSE punktach do maja przyszłego roku, a Zarząd Służby Zdrowia, współpracować będzie w tym zakresie z SH:24, czyli z dostawcą internetowej usługi ds. zdrowia seksualnego.

Do mieszkańców kraju trafi prawie 14 000 testów Sexually Transmitted Infections, zwanych skrótowo STI, a ich koszt to 734 000 €. Cały program kosztować ma natomiast 3 miliony euro rocznie, jeżeli wprowadzony zostanie na stałe, a może stać się tak już w przyszłym roku.

Wcześniej pilotażowy program darmowego testowania chorób przenoszonych drogą płciową, wprowadzony był w Irlandii w 14 okręgach, a wyniki, jak dodaje HSE, były obiecujące, bo udało się wykryć przypadki zakażeń, o których wcześniej, służbom medycznym nie było wiadomo.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська