Rusza akcja na rzecz ograniczenia marnowania żywności na Węgrzech

Akcję, której celem jest ograniczenie marnowania żywności i zachęcanie do kupowania krajowych produktów, rozpoczął na Węgrzech Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nebih).

Kampania pod hasłem „Weź pod uwagę” ma potrwać co najmniej rok. Na promującej ją stronie internetowej można zapoznać się m.in. z zasadami przechowywania żywności, np. dowiedzieć się przez ile dni zachowują świeżość dane warzywa i owoce i na które miesiące przypada na Węgrzech ich sezon.

Jak podkreślają organizatorzy, gruszka, jabłko czy banan, których skórka tylko nieco się przebarwiła, nadają się do jedzenia, a niedoskonały kształt ogórka czy papryki albo bledszy kolor pomidora nie mają wpływu na ich smak.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nebih zawraca też uwagę, że transport z zagranicy produktów, które muszą przebyć do klienta nawet kilka tysięcy kilometrów, wiąże się ze znacznie większą emisją dwutlenku węgla oraz wyższymi kosztami energii zużytej na ich zamrażanie.

Jak zaznaczył w piątek w telewizji M1 przedstawiciel Nebih Istvan Ecsedi, na Węgrzech każdy mieszkaniec wyrzuca rocznie przeciętnie 6 kg warzyw i owoców, przede wszystkim dlatego, że niektóre nie są idealnie piękne.

Według Ecsediego dużo produktów wyrzucają też producenci, gdyż część z nich nie odpowiada normom jakościowym sieciowych supermarketów.

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

Sejm uchwalił proje
Studio Dublin – 5
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn