RTÉ chce podniesienia opłaty za licencję TV

Dzisiaj przed połączoną Komisją ds. Komunikacji, Działań Klimatycznych i Środowiska Oireachtas stanie szefowa Raidió Teilifís Éireann Dee Forbes i będzie przekonywać parlamentarzystów, aby przyspieszyli prace nad tworzeniem nowej ustawy o telewizji, ale nie tylko.

Ja wiemy z zapowiedzi, szefowa RTÉ odnawiając apel o szybszą reformę całego sektora telewizyjnego, wystosuje żądanie, aby rząd i posłowie, zgodzili się na podniesienie opłaty za licencję telewizyjną. Dee Forbes ma powiedzieć, że dzisiaj ta opłata wynosi 44 centy dziennie, więc jest bardzo niska, w stosunku do kosztów, jakie ponosi narodowy nadawca.

Jednocześnie jednym z argumentów Forbes będzie, iż opłaty za dostęp do innych mediów telewizyjnych, w tym telewizji satelitarnej i przekazu strumieniowego, są znacznie wyższe, a to oznacza, że irlandzkie społeczeństwo może pozwolić sobie na płacenie więcej za oglądanie telewizji.

Dyrektor generalna RTÉ przypomni także posłom i senatorom, że aż 13% gospodarstw domowych w Irlandii, unika opłacania licencji telewizyjnej, więc potrzebne są odpowiednie środki prawne, by ten proceder powstrzymać.

Wcześniej rząd zapowiedział, że nowy system opłat licencyjnych może w przypadku nadawców krajowych zacząć obowiązywać w 2024 roku, jednak wg Forbes, to okres zbyt odległy, by narodowy nadawca, jakim jest RTÉ, poradził sobie z czteroletnim czasem oczekiwania. W takim przypadku nie można wykluczyć zamykania kolejnych stacji radiowych, a i kanałów telewizyjnych, więc po kolejnych latach, w których obowiązywać będzie istniejący model finansowania telewizji publicznej, może się okazać, że reforma, nie będzie już potrzebna, gdyż nie będzie czego reformować.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/RTE

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish