RSA chce publikowania nazwisk przestępców drogowych

Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego nie ustaje w wysiłkach, aby zmienić prawo w kwestii dodatkowego karania przestępców drogowych.

Propozycja publikowania nazwisk i adresów osób, które popełniają najpoważniejsze wykroczenia drogowe lub permanentnie naginają przepisy, nie jest nowa, bo pojawiła się już w 2015 roku, ale wtedy, oprotestowana została przez Irlandzką Radę Wolności Obywatelskich, a tak samo dzieje się obecnie, kiedy RSA, wraca do swojego pomysłu. Co podkreślił Noel Gibbons z RSA, to żadna nowość, jeżeli chodzi o publikację nazwisk osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu lub będących w trakcie procesu sądowego, bo w lokalne wydania gazet, pełne są nazwisk osób, które są na bakier z prawem.

Wg Gibbonsa, publikacja nazwiska i adresu osoby, która popełniła szczególnie poważne przestępstwo drogowe, może działać odstraszająco, nawet na te osoby, które wielokrotnie przekraczają prędkość, bo i ich mogłyby dotyczyć nowe przepisy.

Z taką argumentacją nie zgodził się dyrektor Irlandzkiej Rady Wolności Obywatelskich Liam Herrick, który powiedział, że tak naprawdę, to RSA wymierzałoby karę, nie zaś organa do tego uprawnione. Herrick jest też zdania, że zmiany, jakie proponuje RSA, są głęboko idące, więc należałoby też wprowadzić pewne modyfikacje w przepisach o ochronie danych osobowych i ochronie wizerunku, a to wymaga działań niemalże konstytucyjnych. Dyrektor Liam Herrick przyznał również, że nie jest całkowitym przeciwnikiem zmiany przepisów i napiętnowania niektórych kierowców, którzy dopuszczają się poważnych przestępstw drogowych, o ile będzie to zgodne prawem i pomoże w zmniejszeniu ilości zgonów drogowych.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nie będzie zmniejsz
Polska izoluje się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian