Rozwinie się czarny rynek fałszywych certyfikatów?

Wg eksperta w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, raczej tak, a powód jest prosty, czyli zaostrzenie przepisów o podróżach międzynarodowych.

Słowa te, nie zostały wypowiedziane bezpodstawnie, a wynikają z obserwacji innych państw europejskich, gdzie posunięcia władz, doprowadziły do wzrostu ilości fałszywych certyfikatów Covid i wyników testów PCR. Również służby graniczne w Europie zgłaszały, że odnajdowano większą ilość fałszywych dokumentów, co wskazuje, że teraz, tak samo stanie się w Irlandii i osoby, które nie chcą poddać się dodatkowemu testowi, kupią falsyfikat w sieci.

Ekspert uważa również, że zyska na atrakcyjności czarny rynek sprzedaży covidowych certyfikatów i testów PCR, a w tej sytuacji, wygranymi będą wyłącznie przestępcy, bo zarobią jeszcze więcej na osobach, które chcą ominąć przepisy.

Od jutra wszyscy przylatujący pasażerowie muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, który wykonany był najdalej na 72 godzin od rozpoczęcia podróży lub wyraźny negatywny wynik badania antygenowego, a ten zrobiono na 48 godzin przed przybyciem na lotnisko lub do portu morskiego w Irlandii. Zasady dotyczą wszystkich osób, niezależnie od statusu szczepień, natomiast opcja testu antygenowego, dostępna jest tylko dla osób w pełni zaszczepionych.

Jak dodaje do tej informacji Departament Sprawiedliwości, irlandzka policja, od 16 lipca, zidentyfikowała cztery fałszywe świadectwa szczepień, a 259 uznała za potencjalnie fałszywe i w tych sprawach nadal prowadzone są czynności wyjaśniające. Urzędnicy Departamentu powiedzieli również, że za posługiwanie się fałszywymi dokumentami, grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności. Takim jest natomiast przedstawienie organom do tego uprawnionym, zakupionego nielegalnie świadectwa szczepień lub wynik testu.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice/The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rezerwacje nie były
Christmas Bonus od p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська