Rozsądna decyzja ministra zdrowia?

Specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia powiedział przed Komisją Specjalną ds. Covid-19, iż Irlandia powinna rozważyć nakaz obowiązkowego noszenia maseczek na twarzach, co uchroni kraj przed kolejną falą zachorowań na koronawirusa.

Dr David Nabarro spotykając się z członkami Komisji podczas wideokonferencji, stwierdził również, że nie spodziewa się, by Irlandia w przyszłości wprowadziła dokładnie takie same pandemiczne ograniczenia, więc zablokowała cały kraj, by chronić jej mieszkańców, bo i nie będzie to prawdopodobnie konieczne. Dr Nabarro dodał do tej części wypowiedzi, iż z całą pewnością będą potrzebne w tym zakresie ograniczenia miejscowe, więc wprowadzanie blokad dla miast lub powiatów, co zapobiegać będzie rozprzestrzenianiu się wirusa, ale tylko takie.

Przedstawiciel WHO dużo czasu poświęcił podczas spotkania z członkami Komisji maseczkom, które w jego ocenie wpływają w stopniu znacznym na ochronę zdrowotną i powinny być noszone w miejscach publicznych oraz środkach transportu, nalegając, by Irlandia wprowadziła taki obowiązek.

W tej sprawie wypowiedział się właśnie minister zdrowia Simon Harris, który stwierdził, że o ile wciąż rekomenduje i rekomendował będzie noszenie maseczek, to nie przewiduje, aby wprowadził nakaz ich używania, więc w Irlandii nie będą one obowiązkowe. Harris zaznaczył w swoim wystąpieniu przed Dáil, że jego resort wydał wytyczne, gdzie powinno się i w jaki sposób używać maseczek, ale jest to cały czas forma zalecenia, nie zaś prawo nakładające obowiązek noszenia osłon twarzy.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/The Time

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish