Rozpoczęło się szukanie winnych

Kiedy w mijającym tygodniu Sinn Féin stwierdziło, że to rząd Micheála Martina winny jest opóźnieniom w podawaniu szczepionek, ten zaczął się bronić i wskazuje winowajcę w innym miejscu.

Obrona gabinetu nastąpiła po kilkunastu dniach, od chwili, gdy premier Martin stwierdził, a i tak samo powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly, że program szczepień przebiega sprawnie i nie ma w nim istotnych opóźnień. Po chwili wszystko się jednak zmieniło i po rozpoczęciu szczepień kolejnej grupy, wyszło na jaw, że HSE, nie osiąga założonego progu szczepień, a tych jest w tygodniu o ok. 1000 osób mniej.

Wtedy odezwała się opozycja, która zarzuciła gabinetowi i HSE nieudolność oraz manipulowanie danymi, aby ukryć poziom opóźnień.

Odbijając piłeczkę, premier Micheál Martin powiedział, że prognozy szczepień zakładały, iż uda się zaszczepić ponad 7000 osób tygodniowo, a oparte były na dostawach, jakie mieli realizować producenci. Tu premier zaznaczył, że głównym dostawcą wakcyn miała być firma AstraZeneca, więc to jej produkt, podawany większości irlandzkiego społeczeństwa.

Opóźnienia w dostawach z Wielkiej Brytanii spowodowały konsekwencje na wyspie, więc ze względu na mniejsze ilości szczepionek, w Irlandii szczepi się mniej osób, niż określał to plan Departamentu Zdrowia.

Sinn Féin jest jednak nieugięte i do tej pory sugeruje, iż to przez nieudolność gabinetu, nie szczepi się w kraju odpowiedniej ilości osób. Opóźnienia, jakie są obecnie obserwowane, mogą też sugerować, co podkreśla cała opozycja, iż w założonym i szeroko promowanym przez premiera terminie, czyli do końca czerwca, nie uda się zaszczepić 80% populacji Irlandii.

Poseł Sinn Féin David Cullinane stwierdził, że rząd, zamiast karmić nas wszystkich opowieściami o możliwości szczepień i terminie, w którym większość doczeka się podania wakcyny, powinien zacząć działać. Przedstawiciel opozycyjnej Sinn Féin dodał, że o ile AstraZeneca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem dostaw, gabinet powinien postarać się zakupić więcej szczepionek innych producentów. A Teachta Dála podkreślił jednocześnie, że koalicja rządząca, powinna się też upewnić, czy szczepionki AstraZeneca, są w pełni bezpieczne i czy nie będzie problemów po podaniu tego środka. David Cullinane jest zdania, że gabinet, nie może pozwolić sobie na kolejne opóźnienia w podawaniu szczepionek, bo byłby to już trzeci tydzień, kiedy tak może się dziać.

Jak wynika z informacji rządowych, w pierwszych dniach przyszłego tygodnia, rząd, a konkretnie minister zdrowia, skontaktuje się z brytyjskim producentem szczepionki, aby uzyskać wszelkie informacje w zakresie terminowych dostaw, ilości oraz bezpieczeństwa produktu Oxford/AstraZeneca.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Dzięki Bidenowi irl
Powrót do złych cz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian