Rozpoczęło się straszenie, czyli Mary samo zło

Strach przed przegraną uruchomił cały łańcuch zdarzeń, a te spowodowane zostały wynikiem sondażowym, jaki osiągnęła partia Mary Lou McDonald.

Do boju ruszyło zarówno Fine Gael, które na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych wytyka Sinn Féin niedoskonałości ich zapowiedzi przedwyborczych, ale i Fianna Fáil nie ustępuje swojemu koalicjantowi kroku, bo poseł Barry Cowen, zaczął straszyć wyborców. Miejscem, w którym pojawiły się groźby, stał się Twiiter, a na tym medium przedstawiciel Fianna Fáil napisał kilka ciekawych zdań.

Najważniejszym stało się jednak to, które mówi:

– Reminded of Larry Dunne famously remarking ‘if you think we’re bad, wait till you see what’s coming after us.

Natomiast najważniejszy jest fragmentJeśli myślisz, że jesteśmy źli, poczekaj, aż zobaczysz, co będzie po nas”.

Słowa mają być swoistym ostrzeżeniem przed Sinn Féin, które mogą stać się proroczymi, trącącymi groźbą, że po dojściu do władzy partii Mary Lou McDonald, kraj zacznie pogrążać się w wielu problemach, głębszych, niż są one obserwowane obecnie.

Co ciekawe, inspiracją do wpisu posła, co też może zastanawiać, były słowa znanego przestępcy narkotykowego, więc wzór pod wieloma względami wątpliwy, ale poseł Fianny uznał widocznie, że odpowiedni dla niego i reprezentowanej przez niego partii.

Poseł nie trafił ze swoim wpisem w gusta większości, bo i to należy powiedzieć, gdyż jego twitt, wyśmiewany był przez wiele osób, chociaż mówiono, iż to trafne skojarzenie i porównywano Fianna Fáil do kartelu, który „zrujnował życie wielu pokoleń”. W komentarzach mówi się także, że to swoiste przyznanie się do porażki, a wywołane rosnącymi notowaniami przeciwników politycznych.

*

Niezależnie od słów posła koalicji rządzącej, przyznać trzeba, że wiele osób odwróciło się od partii nadających ton polityce Irlandii, naprzemiennie od ponad 100 lat, więc widać duże zmiany w nastawieniu politycznym wyspy, a to może zwiastować, iż sondaże, całkiem niedługo staną się ciałem i Sinn Féin, przejmie stery państwa. To jednak wymaga od wyborców głębszego zastanowienia, bo jak już niejednokrotnie mówiłem, program, który proponują pretendenci do ministerialnych foteli, jest bardziej niż rozbudowany, drogi i trudny do realizacji, a jednocześnie może okazać się zbyt socjalnym, jak na czasy kryzysu. Istotne jest, że Sinn Féin, ma prawo mówić, iż jest w stanie przejąć kontrolę nad Irlandią i rządzić nią przez przynajmniej jedną kadencję.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter / The Sunday Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia wcale nie j
To będzie zimna noc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська