Rozpoczęcie prac nad nowym planem działania na rzecz zdrowia mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest okazją do podniesienia naszych ambicji w kolejnym planie działania na rzecz zdrowia mężczyzn, powiedział senator z Fine Gael.

Senator Seán Kyne, członek Wspólnej Komisji ds. Zdrowia Oireachtas, przemawiał w Seanad przed Międzynarodowym Dniem Mężczyzn, który odbędzie się w piątek, 19 listopada. 

Senator Kyne otrzymał potwierdzenie, że prace nad nowym Planem Działania na rzecz Zdrowia Mężczyzn mają rozpocząć się wkrótce.

Senator Seán Kyne stwierdził:

– Jednym z głównych tematów Międzynarodowego Dnia Mężczyzn jest podnoszenie świadomości na temat zdrowia i dobrego samopoczucia mężczyzn i chłopców na każdym etapie życia. Irlandia była pierwszym krajem na świecie, który opracował Narodową Politykę Zdrowia Mężczyzn wraz z odpowiednim planem działania i poczyniliśmy znaczne postępy. Raport finansowany przez HSE, opracowany na przykład przez Forum Zdrowia Mężczyzn, pokazuje, że średnia długość życia mężczyzn w Irlandii wzrosła o ponad 3 lata od 2007 roku, a liczba mężczyzn palących spadła o prawie 40% w tym samym okresie. Zgony z powodu chorób układu krążenia, takich jak choroby serca, również spadły, a liczba samobójstw mężczyzn spadła o 30% od 2012 roku. Nie ma wątpliwości, że Narodowa Polityka Zdrowia Mężczyzn, dzięki skoordynowanemu i ukierunkowanemu podejściu, pomogła osiągnąć te wyniki. Istnieje jednak również kilka poważnych wyzwań, którymi należy się pilnie zająć. Na przykład Irlandia ma najwyższy wskaźnik zdiagnozowanego raka prostaty w UE. Wskaźnik zachorowań na raka skóry niebędącego czerniakiem u mężczyzn podwoił się od 1994 r., a śmiertelność wśród mężczyzn w Irlandii z powodu chorób układu oddechowego, takich jak rak płuc, jest wyższa niż średnia UE. Spotkamy się również z wyzwaniem demograficznym. Liczba mężczyzn w wieku 70 lat i starszych wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 30 lat, podczas gdy liczba mężczyzn w wieku 80 lat i starszych wzrośnie ponad trzykrotnie. Poruszyłem tę sprawę dzisiaj w Seanad z minister Normą Foley, która była tam w imieniu minister Mary Butler i przekazała mi bezpośrednie informacje z Departamentu Zdrowia. Minister potwierdziła, że Grupa Doradcza ds. Zdrowia Mężczyzn HSE pracuje nad nowym Planem Działania i że prace nad tym rozpoczynają się w nadchodzących miesiącach. Jest to bardzo mile widziane, ponieważ musimy zwiększyć nasze ambicje w obszarze zdrowia mężczyzn. Oczywiste jest, że musimy podwoić nasze wysiłki poprzez nową Narodową Politykę Zdrowia Mężczyzn i Plan Działania, który stara się opierać na dotychczasowych postępach. Plan musi koncentrować się nie tylko na indywidualnym stylu życia i wyborach zachowań, ale także na lepszym dostępie do wsparcia i usług. Musi również przyjąć bardziej holistyczne podejście, które uwzględnia znaczenie zatrudnienia, wysokiej jakości infrastruktury i obiektów rekreacyjnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podstępny koszt zak
Minister ds. edukacj